latinica  ћирилица
11/05/2025 |  17:37 ⇒ 20:16 | Аутор: РТРС

Након погрома, Хрватској сада сметају православна гробља и ћирилички натписи на споменицима (ВИДЕО)

Заклињу се у демократију а угрожавају основна људска права. Тако је то у Хрватској. Након погрома и прогона Срба током деведесетих, сада им сметају православна гробља и ћирилички натписи на споменицима.
Трг бана Јелачића, Загреб - Фото: РТРС
Трг бана Јелачића, ЗагребФото: РТРС

Законом о гробљима траже уклањање српских споменика постављених послије 30. маја 1990. године.

У супротном, слиједе казне до 5.000 евра.

Представници Срба у Хрватској кажу да су намјере јасне - уклонити трагове вијековног постојања српског народа на територији данашње Хрватске.

Уклонити све надгробне споменике и натписе који вријеђају осјећаје хрватског народа, одредба је новог Закона о гробљима који је донио хрватски Сабор.

Процјену ће, како се наводи, вршити специјализована тијела.

- Она ће доносити рјешења по пријави појединог грађанина или јасно на приједлог локалне самоуправе, односно приједлог управитеља гробља - невео је Бранко Бачић, потпредсједник Владе Хрватске.

Грађанима још увијек није јасно шта то конкретно значи.

- "Овдје почива Марко Марковић, споменик подиже ожалошћена породица или обитељ". Али све то пише на ћирилици. Реците нам, шта ће бити са тим споменицима? Хоће ли они вријеђати националне, вјерске или моралне осјећаје? - упитала је Драгана Јецков, посланик у Сабору Хрватске.

Протокол за уклањање спомен-плоча недоречен, намјере јасне, мишљења је Милорад Пуповац. Историја протјеривања Срба недвосмислено се понавља, али сада на подмуклији начин, и на овоме неће стати, оцјена је Пуповца.

- Па ће вјероватно следећи пут пронаћи нешто друго, треће што ће бити у вези са Србима у Хрватској, па вјероватно тако све док у Хрватској не буде био и задњи Србин - сматра Пуповац и додаје да је "хрватска политика прешла и на српкса гробља".

Од сурове агенде НДХ, тихи прогон настављен је и у данашњој Хрватској, која је чланица ЕУ.

Од Борова Села, Горњег Класнића надомак Глине, спомен-плоче на којима су уклесане судбине Срба, према мишљењу хрватских заступника вријеђају националне осјећаје.

- Да се скину, да се донесе Закон да се уклоне четничка обиљежја као што је Шошкоћанину и други споменици који имају широм наше Хрватске - каже Миро Буљ, посланик у Сабору Хрватске.

Споменици српским борцима страдалим за одбрану својих огњишта у Хрватској, међу којима је и споменик Вукашину Шошкоћанину, више пута су рушени и уклањани.

Да је на снази тиха ревизија историје и нови егзодус Срба мишљења су у Борачкој организацији Републике Српске.

- Прави узрок је коначни обрачун са свим што носи префикс српско, а тај споменик је можда само повод да дође до доношења једног таквог Закона - сматра Радан Остојић, предсједник БОРС-а.

Српска удружења траже повлачење срамног Закона или реципрочан одговор. Подсјећају и да у Републици Српској постоје споменици који вријеђају национална, вјерска и морална начела српског народа, а један од њих подигнут је у Дервенти 2007. године.

- На само 200 метара од тог мјеста налазио се логор за Србе кроз који је прошло преко 200 цивила, преживљавајући страшне голготе. Тај споменик у облику слова У и данас стоји - напоменула је Исидора Граорац, предсједник Републичке огранизације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила.

- Изазива нешто много више, можда чак и страх да нам се не понови оно што нам се дешавало у блиској прошлости - рекао је Чедо Вујичић, предсједник скупштине Борачке организације Дервента.

Да Хрватска кроз законске оквире жели да затре сваки траг постојања Срба мишљења су и у Савезу логораша републике Српске.

Подсјећају да је српски народ показао кроз читаву своју историју да је цивилизован, јер поштује и његује своје, али и туђу традиције и споменике, али му поштовање никад није узвраћено.