latinica  ћирилица
13/05/2025 |  10:08 | Аутор: СРНА

Ђедовић Хандановић: Србија разматра увођење нуклеарне енергије

Србија разматра увођење нуклеарне енергије као опцију за будућност енергетског сектора, а прелиминарна студија, чија је израда у току, требало би да пружи кључне информације за даље кораке, рекла је министар рударства и енергетике Србије Дубравка Ђедовић Хандановић.
Дубравка Ђедовић Хандановић (фото: TANJUG/ MRE/ NENAD KOSTIĆ/ bs) -
Дубравка Ђедовић Хандановић (фото: TANJUG/ MRE/ NENAD KOSTIĆ/ bs)

Она је истакла да ова студија није коначна одлука, већ да ће се фокусирати на развој мапе пута, анализу доступних технологија и уклапање нуклеарних капацитета у постојећи енергетски систем Србије.

Хандановићева је рекла да је нуклеарна енергија озбиљна опција која захтијева велико искуство, вријеме и инвестиције, али да је сигурно да све већи број земаља разматра увођење или проширење својих нуклеарних програма.

Она је напоменула да ће Србија наставити да се ослања на хидроелектране, али да без базне енергије, као што је нуклеарна, није могуће обезбиједити довољну стабилност енергетског система.

Електропривреда Француске и фирма "Ежис" ових дана завршавају прелиминарну студију изводљивости која ће пружити одговоре на питање да ли и каква нуклеарна енергија је потребна Србији, а Хандановићева наводи да ће цијела студија бити завршена до краја другог квартала ове године.

Говорећи о малим модуларним реакторима, Хандановићева је нагласила да ова нова технологија, која је јефтинија и бржа за изградњу, још није довољно развијена и носи одређене ризике, али да има потенцијал.

Она је за РТС рекла да Међународна атомска агенција прописује стриктне кораке и фазе које свака држава мора да испуни ако разматра развој нуклеарног програма.

Хандановићева је нагласила да ће будућност Србије у великој мјери зависити од дугорочне стратегије развоја енергетског сектора.

- Размишљамо о дугорочном снабдевању електричном енергијом, о томе како да декарбонизујемо наш енергијски сектор, како да имамо довољно базне енергије, а сва та питања су донекле у колизији једно са другим. Гас ће нас послужити као гориво базне енергије у будућности у наредних 20-30 година - навела је Хандановићева.

Према њеним ријечима, Србија се не може ослонити на вјетар и соларно обновљиви извор енергије у пуном обиму, али жели да настави да се ослања на хидроелектране у будућности.

- Али, све то без базне енергије не даје довољно енергетској сигурности. Зато је нуклеарна енергија једна од опција - навела је Хандановићева, додајући да је изградња нуклеарних електрана велики и дуготрајан подухват који може трајати 10 до 15 година.

Она је рекла да Србија сарађује са другим земљама и компанијама са искуством у нуклеарној енергији, као што су САД, Русија и Француска, али ће потписати нове споразуме, нарочито са Јужном Корејом, која је успјела да изгради нуклеарну електрану за само 10 година.

На глобалном нивоу, 27 земаља је већ у процесу увођења нуклеарне енергије, а 12 од њих су чланице ЕУ.

Србија је окружена земљама које већ имају нуклеарне електране, као што су Мађарска, Румунија, Бугарска и Словенија.