

Шеранић: Социјална карта имаће низ бенефита

Народна Скупштина Републике Српске усвојила је на 13. редовној сједници, одржаној 26. марта 2025. године, Нацрт закона о социјалној карти, уз Закључак којим је задужила Одбор за здравство, рад и социјалну политику да организује и спроведе стручну расправу о овом нацрту закона.
Разлог за успостављање Социјалне карте огледа се у потреби за јединственом и централизованом обрадом података о социјално-економском статусу појединца и са њим повезаних лица која омогућава корисницима података да обрађују те податаке ради утврђивања чињеница неопходних за остваривање права и услуга утврђених прописима из области социјалне, дјечје, борачко-инвалидске заштите, заштите цивилних жртава рата и жртава ратне тортуре и прописима којима је уређена област социјалног становања и заштите породице, наводи се у саопштењу.
Отварајући стручну расправу, министар здравља и социјалне заштите Републике Српске Ален Шеранић истакао је да је циљ да се дође до што квалитетнијег законског рјешења, који ће омогућити унапређење законске легислативе и стварање ефикснијег система социјално-инвалидске заштите.
- Социјална карта имаће низ бенефита – успоставиће се јединствена и централизована база података о социјално-економском статусу појединца и кориштење тих података ће омогућити ефикаснији рад надлежних органа и праведнију расподјелу новчаних средстава. Ријеч је о веома сложеном и захтјевном пројекту за који су потребна значајна новчана средства да би био реализован - рекао је Шеранић.
Образлажући одредбе Нацрта закона о социјалној карти, помоћник министра здравља и социјалне заштите Републике Српске Владимир Макарић истакао је током расправе да је успостављање Социјалне карте веома значајно за систем социјално-инвалидске заштите, нагласивши да је Радна група урадила обиман и сложен посао, те да ће сви приједлози и сугестије са стручне расправе бити размотрени како би се донио што квалитетнији закон.
Социјална карта ће допринијети ефикаснијем остваривању права и услуга социјалне заштите, праведније расподjеле јавних средстава, унапређењу ефикасности и проактивности рада надлежних органа, обезбјеђивању ажурних података о корисницима за случај ванредне ситуације, обезбеђивању подршкe у дефинисању и обликовању социјалне заштите и социјалне политике, као и праћење укупних ефеката мјера социјалне заштите и социјалне политике, наводи се у саопштењу.
Стручну расправу водила је предсједница Одбора за здравство, рад и социјалну политику Милица Ловрић, а присуствовали су јој народни посланик Славиша Марковић, представници надлежних институција и служби, академске заједнице и струковних удружења.