

Министарство просвјете: Подршка ученицима који су се пласирали на међународна такмичења (ВИДЕО)

Талентовани ученици су будућност Републике Српске. Један од њих је Андреј Крчмар који похађа трећи разред бањалучке Гимназије.
Прошле године на Међународној математичкој олимпијади у Великој Битанији освојио је златну медаљу, што је један од највећих успјеха до сада.
- Задовољан сам ставом Министарства и Републичког педагошког завода у вези слободе коју смо осјетили да и ми дамо своје приједлоге да би се дошло до системских рјешења приликом побољшања услова. Има ту много простора за напредак, надам се да ћемо током сљедећих година тај напредак и постићи - навео је Крчмар.
Овогодшњи првак из физике је Станко Ђокић, ученик првог разреда Гимназије "Филип Вишњић" из Бијељине.
- Тим успјехом сам се пласирао на Балканску олимпијаду из физике која се ове године одржава у Охриду. Надам се да ћу нешто освојити - истиче Ђокић.
Улога ментора ученика на међународним такмичењима из математике и физике је да врше селекцију за ово надметање.
Успјех не би био могућ ни без подршке школе и породице.
- Иако ми долазимо из мањих средина, ипак наши ученици успијевају да стану раме уз раме са ученицима из цијелог свијета, што потврђују бројне медаље које доносимо са ових такмичења - навео је Бојан Ковачевић, ментор физике из Бијељине.
Талентовани ученици и њихови наставници су понос Српске која ће им дати подршку у њиховом даљем школовању и усавршавању.
- Очекујем свакако да и они прихвате да је Министарство, Влада и Републички педагошки завод уз њих, када је у питању настојање да постигну тако велике резултате и у разговору очекујем узајамну сарадњу да заједно учимо, да се на неки начин припремимо за још боље резултате - рекла је Жељка Стојичић, министарка просвете и културе у Влади Републике Српске.
Ове године у буџету Републике Српске превиђно је 200.000 марака за награде и подршку талентованим ученицима.