

Глина: Служен парастос за око 2.000 убијених Срба са Кордуна и Баније (ФОТО/ВИДЕО)

Спомен-костурница, подигнута 1951. године, чува сјећање на више од двије хиљаде убијених Срба.
Посмртни остаци ових мученика, из околних јама, пренесени су након десет година. Међу убијенима је и дјед Милана Мартиновића.
- Одведен је у тим данима са још пет-шест људи. Оставио је четворо дјеце. Да буде још гора ствар, у данима прије тога, 1939. је умрла и баба, тако да је прабака одхранила њих четворо сирочади - прича Мартиновић који је члан Вијећа српске националне мањине из Глине.
Тринаестог маја 1941. године, убијена је и српска интелигенција из Глине и са Баније, њих више од четири стотине.
На спомен-костурници, обновљеној средствима Владе Републике Српске, служен је парастос, прислужене свијеће и положени вијенци.
- Двије хиљаде и нешто жртава звјерски убијених није мало уз све оно колико су у Другом свјетском рату и у свим ратовима у 20. вијеку Срби претрпјели. Ово јесте једна кап, од свих жртава али велико упозорење - наводи Милорад Арлов, предсједник Одбора за помоћ Србима на Косову и Метотохији.
Сурова прошлост опомиње, а жртва заслужује сјећање.
- Такво звјерство се десило у цркви само зато што је неко друге нације и националности. То је радио комшија комшији - прича Бранка Бакшић Митић, замјеница градоначелника Глине из српске националне мањине
Иван Јанковић, градоначелник Глине каже да је туробна прошлост која је иза нас оставила велики број жртава.
- С обзиром на ситуацију које је ово подручје након потреса, имамо велики задатак обновити куће, зграде, прије свега обновити живот - истиче Јанковић.
Од предратних више хиљада Срба, данас их у Глини живи око хиљаду и по.