latinica  ћирилица
14/05/2025 |  10:36 | Аутор: СРНА

Нуждић: То што нема осуђених за злочин у Тузли, не значи да злочина нема

Републички центар за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица је, знајући да је правосуђе БиХ слијепо за српске жртве, документовао злочин муслиманских снага извршен прије 33 године над војницима ЈНА у Тузланској колони, рекао је Срни вршилац дужности директора Центра Виктор Нуждић и нагласио да то што још нико није осуђен за та убиства, не значи да злочина нема.
Виктор Нуждић - Фото: РТРС
Виктор НуждићФото: РТРС

- Нема осуђених, али не значи да нема злочина. Без обзира на то колико се ниподаштавала ова страдања и умањивао број жртава, истина ће остати и опстати - нагласио је Нуждић.

Он је напоменуо да је злочин извршен у Тузли, граду који се некад поносио мултикултуралношћу.

- Страдале војнике ЈНА у Тузланској колони данас поново убијају, минимизирајући број убијених, те лажући о карактеру напада - рекао је Нуждић, поводом сутрашњег обиљежавања убиства припадника ЈНА у Тузланској колони 15. маја, 1992. године.

Нуждић је рекао да су припадници ЈНА, који су се налазили у Тузли, само хтјели својим кућама и слијепо су вјеровали постигнутом договору.

Он је указао да су исти обрасци злочина у Сарајеву - на Бистрику, Великим парку, Скендерији и Добровољачкој улици, као и у Тузланској колони.

- Нападнути су и убијени припадници ЈНА, а за то нико није осуђен - рекао је Нуждић.

Нуждић је рекао да се процеси воде и водили су се, неки су маратонски, неки кратки, али епилог је исти - осуђених нема.

Он је рекао да је Центар, знајући да је правосуђе слијепо за српске жртве, документовао и злочин у Тузланској колони.

- Реконструисали смо догађај до детаља, на научним основама га образложили и описали у Атласу злочина над Србима, те тако и рехуманизовали жртве - навео је Нуждић.

У Тузли ће сутра бити обиљежене 33 године од злочина муслиманских снага над припадницина ЈНА у овом граду и егзодуса српског народа.

Муслиманске снаге су 15. маја 1992. године напале колону ЈНА у Тузли која је, на основу претходно постигнутог договора, требало да напусти тузланску касарну. Том приликом убијена су 54 припадника ЈНА, 78 је рањено, а 44 су заробљена, од којих су петорица касније убијена, а остали су злостављани и мучени.