latinica  ћирилица
14/05/2025 |  12:55 ⇒ 15:34 | Аутор: СРНА

Ковачевић: Улазак БиХ у ЕУ са ОХР-ом је незамисливо лицемјерје

Српски делегат у Дому народа Парламентарне скупштине БиХ Радован Ковачевић рекао је да БиХ не може у Европску унију са канцеларијом високог представника и да је то лицимјерје незамисливо.
Радован Ковачевић - Фото: СРНА
Радован КовачевићФото: СРНА

Ковачевић је истакао да не постоји веће лицемјери од тога да БиХ може да уђе у ЕУ, да иде према ЕУ са канцеларијом високог представника.

- То је лицемјерје које је незамисливо - оцијенио је Ковачевић.

Он је нагласио да нема нигдје у Европи, нити у свијету да се води процес против некога због поштовања Устава, а посебно против некога ко је од народа изабрани предсједник Републике.

- Ако је то владавина права о којој ми треба да преговарамо са ЕУ, онда ми одустајемо и од европског пута и од било чега што има везе са Европом - рекао је Ковачевић за "Јуроњуз" и упитао зар Европска унија није заснована на владавини права.

Ковачевић је додао да је и у Бриселу и на многим другим адресама прво то стално питао људе из Европске уније.

- Да ли је то владавина права да дође неки странац који мимо Устава, односно против Устава, против демократских институција и демократски изабраних представника, грађана и народа у демократским институцијама доноси законе, доноси одлуке и врши директан политички прогон над оним људима који не желе да се повинују вољи неког странца у властитој земљи - упитао је Ковачевић.

Ако желите да будете демократија, указао је он, не можете да радите нешто што није у складу са Уставом.

- Каква је то демократија када дође неки странац који врши директан политички прогон некога ко се не повинује његовим потезима. То је скарадно - констатовао је Ковачевић.

КОВАЧЕВИЋ: ОДЛУКЕ ДОНОСЕ ТРИ РАВНОПРАВНА НАРОДА, А НЕ БОШЊАЦИ СА ПРИКУПЉЕНИМ ПРЕДСТАВНИЦИМА СРБА И ХРВАТА

Српски делегат у Дому народа Парламентарне скупштине БиХ Радован Ковачевић нагласио је да у овом дому одлуке треба да доносе Срби, Бошњаци и Хрвати, а не Бошњаци са прикупљеним мањим бројем представника Срба и Хрвата, јер то онда није БиХ.

- То није ни Дом народа, јер у БиХ нема већинског народа већ три равноправна народа - рекао је Ковачевић.

Он је подсјетио да је за доношење било које одлуке потребна већина у клубу неког од конститутивних народа, те указао да за смјене представника Републике Српске не постоји већина у Клубу Срба.

Наводећи да је Никола Шпирић предсједавајући Дома народа неких мјесец дана, а да захтјев за његову смјену постоји дуже, Ковачевић је констатовао да то показује да није Шпирић неко ко избјегава да то питање стави на дневни ред Дома народа.

- Једноставно не постоји таква воља - рекао је Ковачевић и додао да у случају да су Бошњаци, који су јединствени у захтјеву за смјену српског кадра, за то обезбиједили подршку минималног броја Хрвата и Срба који немају већинску подршку у свом народу, то онда није Дом народа.

Он је подсјетио да СНСД у Дому народа има контролу над кворумом на исти начин као што то имају Бошњаци.

- Бошњаци су у прошлој години осам мјесеци блокирали Дом народа због тога што им се није свидјела једна тачка дневног реда која је у складу са Пословником, Уставом и законом била уврштена у дневни ред - рекао је Ковачевић и додао да су посљедње двије сједнице Дома народа прекинуте јер су их напустили Бошњаци.

Констатујући да Бошњаци имају право на то, Ковачевић је рекао сви народи имају контролу над кворумом, а да ту контролу имају и СНСД и ХДЗ БиХ као политичке странке.

- Устав је рекао да морате имати по три делегата из сва три народа - прецизирао је Ковачевић.

Говорећи о сарадњи СНСД-а и ХДЗ-а БиХ у Дому народа, Ковачевић је оцијенио да нико од представника ових странака не мисли да је то сарадња на нивоу странака, већ сарадња представника два конститутивна народа – Срба и Хрвата.

- Ми сарађујемо искључиво на бази поштовања Устава БиХ. БиХ не препознаје већинске народе, БиХ препознаје искључиво равноправне конститутивне народе - рекао је Ковачевић за "Јуроњуз".

Он је рекао да су Хрвати и Срби равноправни народи са Бошњачким и да као такви траже своја права и та права штите.

Ковачевић је истакао да је од представника ХДЗ БиХ чуо много замјерки на ту некакву платформу коју су потписали федерална "тројка" и странке опозиције у Републици Српској.

- Оно што видим и јасно препознајем, као и сви други, јесте да тамо "не цвјетају руже". Потписују се некакве платформе, док ХДЗ на то није пристао. Чак су и они оцјенили то као прилично неозбиљно - закључио је Ковачевић.