

Србија се у Савјету Европе оградила од одлука у вези са оснивањем трибунала против Русије

Он је додао да је Србија подржала принципијелно територијални интегритет и суверенитет Украјине и нагласио да се истовремено оградила од неких других одлука, у складу са својим интересима.
Ђурић, који је учествовао на састанку у Луксембургу, је навео да се Србија оградила од одлука које се тичу оснивања трибунала и судова по питању ситуације у Украјини.
Министар је рекао да је на састанку Комитета министара представник БиХ покушао да истакне да црно-бијела слика о ситуацији у том дијелу региона не одражава вјероватно ни једногласно ставове свих актера у БиХ.
- Ја сам могао и желио да кажем да Србија снажно подржава Дејтонски мировни споразум, да подржава унутрашњи дијалог, демократски дијалог са свим демократски изабраним лидерима унутар БиХ и да не прихватамо црно-бијелу слику која се инсинуира, која је, наравно, на штету Републике Српске и на штету њених демократски изабраних представника - навео је он.
Ђурић је рекао да је говорио о темама које су политички најважније за Србију, али да је и када је ријеч о глобалним темама, Србија подржала стратешке циљеве Савјета Европе.
- Можемо уздигнута чела да кажемо да заиста стојимо иза оних вриједности на којима је Савјет Европе и установљен одмах након Другог свјетског рата. Ми се озбиљно придржавамо принципа и територијалног интегритета и Повеље УН и држимо се демократских вриједности. Не мијешамо се у унутрашње послове других држава - нагласио је Ђурић и додао да то највише одговара националним интересима Србије.
Према његовим ријечима, то је од неких чланица подржано и вредновано, а од неких не.
Он је пренио и да је у Луксембургу разговарао са новом министарком спољних послова Грузије и истакао да је добра вијест да у јуна стартују директни летови између Београда и Тбилисија.
- Надам се да ће у наредних неколико мјесеци отворити и наше дипломатско - конзуларно представништво у Тбилисију. Грузија данас има привредни раст од више од шест одсто. Нама је потпуно пријатељска држава и подржава нас и око Космета. Имамо сличне изазове и радујем се томе што ћемо унапредити сарадњу са Грузијом - казао је Ђурић.
Најавио је да ће се данас у Луксембургу састати и са министром спољних послова Мађарске Петером Сијартом.
- Наши пријатељи, комшије и браћа Мађари су држава са којом радимо на развоју нових енергетских капацитета, нових гасовода, проширујемо граничне прелазе да осигурамо бољи проток и лакши проток људи. Истовремено, веома смо захвални Мађарској на подршци и овде у Савјету Европе и на сваком другом мјесту. Увијек је задовољство разговарати са господином Сијартом - навео је Ђурић.