latinica  ћирилица
14/05/2025 |  22:01 | Аутор: Агенције

Трамп: Два начина за рјешавање иранског нуклеарног програма

Амерички предсједник Доналд Трамп рекао је да би више волио пријатељско решење иранског нуклеарног питања.
Доналд Трамп (фото:  EPA-EFE/CHRIS KLEPONIS/ POOL) -
Доналд Трамп (фото: EPA-EFE/CHRIS KLEPONIS/ POOL)

- Постоје само два начина, а не три, не пет. Пријатељски и непријатељски - рекао је Трамп на државном пријему у Дохи. Догађај су на Јутјубу преносили катарски ТВ канали.

Амерички председник је рекао да не жели ескалацију и да стога очекује разумијевање и акцију од иранског руководства.

Трамп је захвалио руководству Катара на посредовању у нуклеарном споразуму са Ираном.

- Ово је много пријатељскији начин - рекао је Трамп.

Трамп је раније изразио увјерење да ће питање иранског нуклеарног програма бити ријешено. Амерички лидер је запријетио Техерану банкротом ако се не постигне договор. Четврта рунда преговора Ирана и Сједињених Држава одржана је 11. маја. Званични представник иранског министарства спољних послова назвао је ову рунду преговора са Вашингтоном тешком. А према ријечима иранског министра спољних послова Абаса Арагчија, "позиције странака у овој рунди су се приближиле" и "уочава се напредак" у преговорима.

Истовремено, он је нагласио да је Иран спреман да прилагоди ниво обогаћивања уранијума ради изградње повјерења са САД, али не намјерава да потпуно одустане од обогаћивања.

Прва и трећа рунда индиректних преговора Техерана и Вашингтона одржане су у Оману 12. и 26. априла, а друга у Риму 19. априла. Иранску страну на преговорима представља Абас Арагчи, а америчку специјални изасланик америчког предсједника Стив Виткоф.

2015. Британија, Њемачка, Кина, Русија, Сједињене Државе, Француска и Иран закључиле су нуклеарни споразум који је понудио ублажавање санкција у замјену за ограничавање нуклеарног програма Исламске Републике.

Сједињене Државе су се током Трамповог претходног предсједничког мандата у мају 2018. повукле из ЈЦПОА и поново увеле санкције руководству у Техерану. Као одговор, Иран је најавио постепено смањење својих обавеза према споразуму, напуштајући, посебно, ограничења нуклеарних истраживања и нивоа обогаћивања уранијума.