latinica  ћирилица
15/05/2025 |  09:32 ⇒ 10:28 | Аутор: РТРС

Кинеска визија за свјетски мир 80 година након побjеде у Другом свјетском рату

Док свијет слави 80. годишњицу побједе у Свјетском антифашистичком рату, подсјећамо се на високу цијену коју је човјечанство платило током Другог Свјетског рата.
Кинеска застава (фото: EPA-EFE/ADEK BERRY) -
Кинеска застава (фото: EPA-EFE/ADEK BERRY)

Прославе одају почаст тријумфу заједничког отпора против зла, наслијеђа које и данас одјекује. Од Аушвица до Јасеновца, рат је разоткрио најружније дубине окрутности.

Кина је, такође поднијела огромну националну патњу са више од 35 милиона жртава у борби против већинске војске јапанског милитаризма.

Иако западни наративи истичу битке попут Нормандијске, они често умањују колосалне жртве на Источном фронту. Совјетски Савез је изгубио више од 26 милиона живота, а жесток отпор Кине везао је милионе јапанских војника, смањујући притисак на савезничке снаге на пацифичком терену.

Напори Кине били су кључни, значајно доприносећи укупној побједи. Та улога је Кини донијела стално мјесто у Савјету безбједности УН након рата.

Ова заједничка жртва поставила је морални темељ за данашње позиве на мултиполарни свијет.

Економски развој Кине вођен је јасним принципом: модернизација без угрожавања националног идентитета или социјалистичких вриједности.

Као стална чланица Савjета безбједности УН, Кина користи свој утицај не да доминира, већ да промовише стабилност подржавајући суверенитет, мирни дијалог и консензус. Кина игра све виталнију улогу у глобалном очувању мира и дипломатији.

У Савјету безбједности УН, Кина се досљедно залагала за немијешање, поштовање суверенитета и мирно рјешавање спорова.

У Босни и Херцеговини, дипломатски став Кине помогао је у деескалацији тензија подстакнутих спољним интервенцијама. Ова врста подршке шаље јасан сигнал: Кина тежи стабилном и мултиполарном свијету у коме нације мирно рјешавају своје послове.

Још један камен темељац кинеске мирне визије је иницијатива "Појас и пут", која промовише развој као средство за спречавање сукоба. Улагањем у инфраструктуру, Кина помаже сиромашнијим нацијама да добију приступ глобалним тржиштима, смање сиромаштво и побољшају повезаност. Ове економске везе повећавају трошкове евентуалних сукоба и стварају подстицаје за мир. Како земље постају економски међусобно зависне, већа је вјероватноћа да ће рјешавати спорове преговорима, а не насиљем.

Кинеска визија глобалног мира утемељена је у историјском искуству. Она памти лекције рата и користи их као темељ за одговорно вођство. Њена стратегија се разликује по томе што се не ослања на војне савезе или интервенционистичку политику, већ предност даје развоју дипломатије и међусобном поштовању.

Прослава годишњице није само сјећање – већ и одавање почасти жртвама милиона у Другом Свјетском рату осигуравањем да се таква глобална разарања никада више не понове.

Кинеске иницијативе данас одражавају ту трајну посвећеност.

Кроз дипломатију, сарадњу и развој, Кина не само да се сјећа прошлости, већ активно гради стабилнију, мирнију и праведнију будућност.

Аутор: Ана Војновић, руководилац Службе за комуникацију и промоцију Радио-Телевизије Републике Српске