

Воде Српске: У заштиту од поплава за 11 година уложено 250 милиона КМ

Реализовани су обимни радови регулација и уређења ријечних корита и канала, реконструкција оштећених и дотрајалих и изградња нових објеката одбране од поплава.
Једна од кључних мјера која је реализована послије поплава 2014. године била је реконструкција савског насипа као најважнијег одбрамбеног објекта у Републици Српској, посебно на критичним тачкама на подручју Бијељине, Козарске Дубице, Градишке, Српца и Брода, као и рехабилитација пумпних станица.
Из Вода Српске наводе да је започета изградња дринског насипа у Семберији као приоритетна мјера у систему одбране од поплава у Српској.
Међу кључним мјерама била је и регулација ријеке Врбас кроз Бањалуку, као и уређење ријеке Босне на подручју Добоја и Модриче.
Реализовано је уређење бујичних водотокова Лијешањ и Граб на подручју Добоја, реконструкција каналских система у Републици Српској, више урбаних регулација у Шековићима, Братунцу, Челинцу, Бијељини и Теслићу, као и бројне друге мјере заштите од поплава у свим дијеловима Републике Српске.
- Досадашња улагања довела су до знатног унапређења система заштите од поплава у Републици Српској, односно смањења ризика од поплава - истичу из Вода Српске за Срну.
На мјестима гдје су реконструисани постојећи или изграђени нови објекти одбране од поплава у међувремену није било нове штете, док су изливања ријека и штета забиљежени на неким мјестима гдје још нису у потпуности изграђени објекти одбране од поплава, као што се догодило недавно у Приједору и још неким мјестима.
Стручњаци наводе да је због тога у наредном периоду неопходно наставити улагања у изградњу објеката одбране од поплава у Републици Српској с циљем смањења ризика од поплава, посебно на дефинисаним критичним тачкама.
- Влада Републике Српске, Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде и Воде Српске опредијељени су да наставе системско улагање у мјере заштите од поплава у Српској јер одговорно управљање водним ресурсима мора бити приоритет у будућности с обзиром на све израженије климатске промјене и учесталост екстремних хидролошких појава - кажу у Водама Српске.
Подсјећају да се редовним улагањем у реконструкцију и изградњу насипа, регулацију водотокова и адекватно одржавање водопривредних објеката могу знатно умањити ризици од поплава и њихово штетно дјеловање у будућности.
Након поплава 2014. године Влада Републике Српске покренула је велики инвестициони циклус с циљем реконструкције постојећих и изградње нових објеката заштите од поплава који је вриједан 250 милиона марака.
Мјере су реализоване у оквиру пројеката "Хитна помоћ и заштита од поплава" /2013-2021/ и "Мјере заштите од поплава" /2021-2025/ који су финансирани из кредита Европске инвестиционе банке, те мјере заштите од поплава које су финансиране из Фонда солидарности Републике Српске, буџетских средстава, кредитних средстава Свјетске банке и грантова.