

До јуче незамисливо сутра вјероватно - руски гас преко Американаца у Европу, упркос Бриселу

Вијест "Волстрит џорнала" да је америчка инвестициона компанија "Елиот инвестмент менаџмент" са бугарским "Булгартрансгасом" почела да преговара о куповини удјела у дијелу гасовода "Турски ток" кроз Бугарску дошла је само који дан послије Ројтерсове да САД и Русија разговарају о могућности да амерички инвеститори преузму удио у гасоводу "Сјеверни ток".
Велеобрт
Све то до јуче је изгледало сасвим незамисливо. Америка је годинама притискала Њемачку да одустане од гасовода "Сјеверни ток 2" који је ипак направљен, али никада није пуштен у рад. На притисак САД Бугарска је 2013. године одустала од изградње гасовода "Јужни ток", што је и Србији нанијело штету, јер је рачунала на средстава од транзита гаса кроз нашу земљу који би даље ишао у три правца.
Магистар нафтног и гасног инжењерства и аналитичар Центра за друштвену стабилност, Обркнежев у емисији Енергија Спутњика подсјећа да је крајем прошле године, пред инаугурацију Доналда Трампа, оцијенио могућим сценарио гдје би Американци ушли у гасовод "Сјеверни ток" и наплаћивали транзит руског гаса Европи, а Русија профитирала извозом гаса.
Оно што Американци итекако добро раде - гледају искључиво бизнис, односно економију. Јасно је да Трампова бизнис политика, која је отпочела потписивањем споразума са Кијевом који јој омогућава приступ украјинским природним ресурсима, постаје правило, а не изузетак.
- Што се тиче Турског тока, однoсно Балканског тока, како га ми називамо, уколико би дошло до куповине одређеног удјела такође би Америка профитирала што се тиче транзита, а само снабдијевање би и даље ишло из Руске Федерације. Колико год неко међу нама није вјеровао да ће да дође до неког отопљавања односа између Русије и САД до тога је дошло и то буквално одмах послије инаугурације Доналда Трампа који је и најављивао да ће се потрудити да односи са Руском Федерацијом буду на најбољем могућем нивоу што се тиче економије - напомиње Обркнежев.
Изгубили разум
Прича о повратку руског гаса дешава се, практично, иза леђа ЕУ, баш у тренутку када је Брисел обзнанио да хоће да забрани нове гасне споразуме са Русијом до краја 2025. године и да забрани увоз у оквиру постојећих споразума до краја 2027. године. О томе би сљедећег мјесеца требало да се изјасни Европски парламент.
Сасвим очекивано, Мађарска и Словачка, које се око 80 одсто гасом снабдевају управо из Русије, биле су више него јасне у противљењу томе. Мађарски шеф допломатије Петер Сијарто је план Европске комисије да елиминише руске енергенте у наредне двије године прокоментарисао констатацијом - сви у Бриселу су изгубили здрав разум. То ће, по оцијени словачког премијера Роберта Фица, Европу довести до банкротства.
По оцијени Обркнежева, најава Брисела да се ЕУ у потпуности дистанцира од руских енергената није могућа и објашњава зашто. ЕУ је, како подсјећа, прекинула увоз руске нафте и гаса па су куповали компримовани гас из САД . Европа је направила 58 терминала за примање тог компримованог гаса, али се испоставило да САД немају довољне количине које би задовољиле потребе Европе. Сада ЕУ мјесечно плаћа 100 милиона евра Русији за њене нафтне деривате, рачунајући и гас.
Саговорник Енергије Спутњика указује и на индиректну сарадњу Русије и Њемачке која и сада постоји. Ако имате Индију која увози 22 пута више нафте из Русије, а у исто вријеме извози 58 пута више нафте према Њемачкој, јасно је да то само може да буде руска нафта.
Исто тако напомиње да Азербејџан све што црпи из својих лежишта гаса извози, а за своје потребе увози гас из Руске Федерације. Вишак тог гаса који увезе уз Русије такође извози трећим земљама.
Нисмо мање безбједни
На питање хоће ли удио Американаца у Турском току учини мање сигурном снабдијевање Србије гасом, могу ли они у неком тренутку, ако им тако одговара, стопирати доток руског гаса, Обркнежев каже да то прије свега зависи од земље кроз коју иде траса гасоаова. Он наводи примјер Украјине која је одлучила да сама заврне славину на једном краку гасовода Дружба.
На подсјећање да смо ми већ имали лоше искуство са Бугарском која је управо под притиском САД одустала од "Јужног тока", он каже да би сада ситуација ипак била другачија.
- Американци би зарађивали од свега тога, а да ли би дошло до неке геополитичке одлуке у неком наредном периоду, не можемо да предвидимо. Увијек постоји таква могућност, мада и сада земља кроз коју иде транзит може да вам затвори гас. Онда просто градите такве дипломатске односе и са Бугарском и Турском и Русијом како до тога уопште не би дошло - истиче овај енергетичар и аналитичар Центра за друштвену стабилност.
Он не вјерује да би до најгорег сценарија могло да дође, јер каква год времена да долазе, гора или боља, такве одлуке које би угрозиле функционисање 6,5 милиона становника се не доносе олако.
У ситуацији када имате сарадњу Вашингтона и Москве у економском смислу, гдје и једна и друга страна гледају да учине оно што је најбоље за њу, Европа је та која испашта и тек ће њена посрнула привреда да испашта ако Брисел настави по старом, сматра он. Зато изјаву предсједнице Европске комисије Урсуле фон дер Лајен да би удио Америке у "Сјеверном току 2" био стратешка грешка, Обркнежев види управо као стратешку грешку Европе.
Каже да је када је сада поводом Дана побједе у Другом свјетском рату био у Москви доста причао са Русима из различитих слојева друштва и сви веома позитивно гледају на нову америчку администрацију. Доста се уздају у њу и доживјели су то као охрабрење за читаво човјечанство.
Европа их не занима
- На питање односа прем Европи некако је за њих то све ништа. Гледају на њу као на ништа. Не као на непријатеља, него не занима их Европа. То опет можемо енергетски да сагледамо. Руси су током 2022. и 2023. године имали изузетне енергетске инфраструктурне пројекте према Кини и централној Азији. И све што су изгубили на простору Европе они су тамо надомјестили. Неко ће рећи они њима испоручују нафту и гас по нижој цијени. Да, али су то веће количине. Ако повећате количине по јефтинијој цијени ви сте на истом. Шта ће вам нафта и гас да вам стоји у лежиштима гдје их не користите и на томе економски губите, него сте нашли ново тржиште, односно имали сте га и само сте повећали капацитете - објашњава наш саговорник.
На питање да ће се Европа ишта питати када је у питању евентуална гасна сарадње Америке и Русије на њеном тлу, Обркнежев нема дилему:
"Американци ће искључиво ићи за својим интересима па и у договору са Русима. Пазите, ко би рекао да ће отопљавање односа бити и са Кинезима. Пале су америчке тарифе према Кини за 115 одсто. Сви су очекивали да ће Американци и Кинези да зарате. Не. Они ће наћи интерес у свему томе. А Европа мора да иде рациом. Када га укључе биће им кудикамо боље", сматра он.
Зато је мишљења да је став Брисела да ће ЕУ бити у потпуности без руских енергената до 2027. године политичка изјава у датом трнутку и да је питање шта ће се све у међувремену догодити. У сљедећем мандату доћи ће неко други, као што се десило у Америци, па видимо један невјероватан заокрет америчке политике према свим дијеловима свијета, каже Обркнежев.