

Сорека: Уставну кризу у БиХ не могу ријешити ни Брисел ни ЕУФОР, већ домаће институције

- Начин овог очувања је и даље у оквиру војног мандата, али у контексту одвраћања од почињења различитих дјела - рекао је Сорека за "Независне новине" додајући да о мандату ЕУФОР-а не одлучују ни амбасадор ЕУ, ни његов командант, већ Савјет безбједности УН сваке године 1. новембра.
Он је истакао да уставну кризу у БиХ не могу ријешити ни Брисел ни ЕУФОР, већ домаће институције с обзиром на то да се овдашњи закони усвајају у законодавној процедури, са овлашћеним предлагачима, те извршној власти задуженој за њихово провођење.
- Не можемо замијенити домаће власти, али радимо све што можемо, чак некад мислим и више. Некад ми се чини да ми више радимо за евро-интеграције него домаће власти. Радимо све у нашој моћи да помогнемо овој земљи да изађе из кризе, да разговарамо са свима, да сви преузму свој дио одговорности - нагласио је Сорека.
Сорека је истакао да ће грађани на крају од својих лидера морати да траже да остваре њихове тежње, напомињући да и даље више од 71 одсто грађана жели европске интеграције.
Он је рекао да упркос уставној кризи у БиХ, ЕУ не мијења свој приступ и да су "врата Уније и даље широм отворена за БиХ постане чланица, те да на том плану треба усвојити потребне законе у области правосуђа и именовати главног преговарача с ЕУ из БиХ.
Сорека је истакао да га забрињава уставна криза, односно како он то истиче "потези руководства Српске".