

Хоће ли Румунија добити евроскептичног предсједника?

Симион (38) води у већини истраживања јавног мњења уочи другог круга против центристичког градоначелника Букурешта Никушора Дана, преноси Ројтерс.
Гласачка мјеста биће отворена до 21.00.
Румуни са правом гласа, њих 19 милиона, могу да гласају на било којем од 18.979 бирачких мјеста широм земље.
Симион је у првом кругу предсједничких избора 4. маја освојио 40,94 одсто гласова, а Никушор Дан 20,99 одсто гласова бирача, док је кандидат владајуће коалиције Крин Антонеску добио 20,07 одсто гласова.
Симион се противи упућивању војне помоћи Украјини, критичан је према руководству ЕУ и пружа подршку америчком предсједнику Доналду Трампу.
Побједа Симиона у Румунији, чланици ЕУ и НАТО, ризиковала би изолацију земље у иностранству, нарушавање приватних инвестиција и дестабилизацију источног крила НАТО, наводе политички аналитичари, преноси Ројтерс.
Симионова Алијанса за уједињење Румуна израсла је од маргиналне групе против вакцинације током пандемије ковида и постала друга највећа партија у Румунији.
Као посланик, Симион има историју физичког и вербалног насиља јер се сукобљавао са другим политичарима, наводи Ројтерс.
Рекао је да се каје због свог понашања и "да је израстао у државника".
Симион је припадао организованим фудбалским навијачким групама често познатим по насиљу и годинама се залагао за уједињење са сусједном Молдавијом прије него што је ушао у политику.
Ако буде изабран, Симион је сугерисао да би његов избор за премијера могао бити Калин Ђорђеску, који се залаже за национализацију и преференцијални третман компанија у румунском власништву.
Током телевизијске дебате прошле недјеље, Симион је рекао да Румунија треба да добије компензацију за помоћ коју је пружила сусједној Украјини.
Он је сугерисао да ће ставити вето на војну помоћ Брисела Украјини, истичући да Европа треба да се ослони на НАТО када је ријеч о њеној одбрани.
Другопласирани Никушор Дан, 55-годишњи градоначелник Букурешта, описао је други круг као борбу између "прозападног и антизападног правца за Румунију".
Испитивања јавног мњења показују да се разлика између њих смањује.
Овај прогресивно-либерални, независни политичар, стекао је име као активиста против букурештанске мафије некретнина и суоснивач зелено-либералне протестне странке Унија Спасимо Румунију (УСР).
Дан је докторирао математику и важи за поштеног, некорумпираног, али и не превише успјешног у својој функцији градоначелника Букурешта, јер се сам бори против моћног апарата, наводи Ројтерс.
Дан живи са својом дугогодишњом партнерком, с којом има двоје дјеце и залаже се за безусловну подршку Украјини.
Важи за разумног, рационалног политичара, који проблемима приступа аналитички и тежи дугорочним рјешењима.
Такође, важи за политичара блиског народу - на примјер, отворио је за грађане главни улаз букурештанске градске управе, који је деценијама коришћен само за одређене церемоније.
У Румунији су одржани поновљени избори након што је први круг избора за предсједника у новембру, у којем је побиједио Калин Ђорђеску, поништен због наводног руског мијешања у корист Ђорђескуа. Москва је одбацила те оптужбе.
Предсједник Румуније има значајна овлашћења, будући да је задужен за савјет одбране који одлучује о упућивању војне помоћи, води спољну политику и има могућност да стави вето на одлуке ЕУ које захтијевају једногласност међу државама чланицама, наводи Ројтерс.