

У Шековићима обиљежено 33 године од формирања Прве бирчанске бригаде (ВИДЕО)

У Цркви Покрова Пресвете Богородице у Шековићима служен је парастос погинулим борцима, док је на централном Спомен-обиљежју и у Спомен-соби положено цвијеће.
Република Српска као нејвећа тековина Одбрамбено-отаџбинског рата, завјет је српском народу да се сваког дана са пијететом и поносом сјећа свих жртава за одбрану слободе и вијековне српске територије , поручили су учесници обиљежавања годишњица оснивања Прве бирчанске бригаде – породице погинулих, удружења ветерана ове регије, Борачке организације и Владе Републике Српске.
- Припадници Прве бирчанске бригаде су заједно са осталим јединицама Дринског корпуса и јединицама МУП, допринијели да ми данас уживамо на овом простору регије Бирач и то не смијемо никада заборавити - рекао је Недељко Радивојевић, члан удружења породица богинулих Прве бирчанске бригаде и демобилисани борац ВРС.
- Они су својом жртвом исцртали границе Рпублике Српске и одбранили слободу и Републике Српске која је проглашена у јануару 92. године и тоје највећи успјех срспког народа са лијеве обале Дрине - каже Радан Остојић, предсједник Борачке организације Републике Српске.
Прва бирчанска бригада формирана је 19. маја 1992. године. У зони одговорности биле су тадашње општине Зворник, Калесија, Шековићи, Власеница, Милићи, Братунац и Сребреница.
- Зона одговорности бригаде су биле све општине регије Бирач , немјерељив је допринос бораца Прев бирчанске бригаде у стварању Републике Српске и слободе српском народу којој су допринијели учешћем на свим ратиштима широм Републике Српске и одбраном наше територије - истиче Милош Ступар, предсједник Борачке организације општине Шековићи.
- Ми из Власенице и других борачких орљагнизација долазимо да се присјетимо и евоцирамо успомене на формирање ове бирчанске бригаде, јер је Бирчанска бригада прва војна формација у регији Бирач која је одаавала неку сигурност да ће бити мир на овој регији - рекао је Миле Симанић, предсједник БО Власеница.
Бригада је најприје била у саставу Источно-босанског корпуса Војске Републике Српске до новембра 1992. када улази у састав новоформираног Дринског корпуса.
- Већ је био спреман сценарио као што је то било у Власеници да муслимаснке снаге уђу и да преузму власт. У том моменту да није формирана Прва бирчанска бригада , вјероватно би нам се поновио сценарио из Другог свјетског рата, већ је био спреман сценарио као што је то било у Власеници, да муслиманске снаге уђу и да преузму власт - каже Небојша Видаковић, помоћник министра за борачко инвалидску заштиту.
За допринос у одбрани Бирча и других простора Републике Српске, Прва бирчанска пјешадијска бригада одликована је Орденом Немањића. У границама Републике Српске уписана су и имена 363 погинула борца са ове регије.