

Упозорење стручњака: Балкану пријети нови колапс електроенергетског система

- Југоисточна Европа могла би да буде рањива на нестанак струје зависно од услова. Пажљивим планирањем, регионалном координацијом и правовременим улагањем, регион може да ублажи те ризике и настави да гради чистију и сигурнију енергетску будућност – оцијенио је ИЕНЕ у анализи "Колико је југоисточна Европа рањива на нестанак струје?", која је иницирана и недавним нестанком струје у Шпанији и Португалији.
Рањивост система у овом дијелу Европе, како се наводи у анализи, посљедица је неповољног енергетског микса Грчке, која 45 посто својих годишњих потреба за струјом осигурава из електрана на обновљиве изворе енергије, па у одређеним данима велике соларне или вјетроелектране могу осигурати и до 80 посто потрошње.
Универзитетски професор Недим Суљић каже за Аваз да се електроенергетски систем на Балкану с разлогом може назвати системом спојених посуда.
Висока потрошња
- Велики квар у љето прошле године догодио се због огромног преоптерећења енергетског система, јер су биле високе температуре ваздуха, потрошња електричне енергије је била изузетно висока ради хлађења стамбених и пословних простора и дошло је до "испадања" појединих далековода. Ако један далековод, који је везан на испоруку електричне енергије ка сусједној држави, "испадне" из система ради преоптерећења, онда имамо домино ефекат и "испадање" и других далековода који имају своје система заштите у случају преоптерећења -појашњава Суљић.
Сличан пад система, додаје, можемо очекивати и овог љета, јер се очекују високе температуре, значајно повећана потрошња струје, а у преносну мрежу далековода није било улагања.
Истиче потребу јединствене стратегије за укључивање електроенергетских система земаља бивше Југославије у електроенергетски систем земаља ЕУ, што је један од захтјева и Енергетске заједнице.