

Бањалука: Међународна конференција "Могућности сарадње са БРИКС+: руско искуство и српска визија"

Радни дио конференције отпочеће сљедећег дана, у петак, 23. маја 2025. године, у сали Пјано бар хотела Босна.
Организатор конференције је Књижевно удружење "Сусрет" Требиња, уз подршку Фонда за подршку јавне дипломатије "Александар Горчаков", Предсједничког фонда Републике Српске, Министарства за научнотехнолошки развој и високо образовање Републике Српске, Јавне установе Центар за друштвено-политичка истраживања Републике Српске, Амбасаде Руске Федерације у Босни и Херцеговини, Руског дома у Београду, Студентског научног друштва Балкански клуб при МГИМО (Министарство иностраних послова Руске Федерације), Центра за балканске студије Санктпетербуршког државног универзитета и консултантске компаније СБН Цонсултинг из Дубаија.
Основни циљ конференције јесте подстицање дубоке, стручне расправе о савременим могућностима за унапређење сарадње између земаља БРИКС+ и њихових партнерских држава, као и детаљна анализа досадашњих искустава, изазова и перспектива руско-српских односа.
Посебан акценат биће стављен на јачање веза између Србије, Републике Српске и земаља БРИКС+ у различитим областима, што добија посебну важност у контексту глобалних промјена и обликовања мултиполарног свјетског поретка.
Конференција ће окупити водеће међународне стручњаке за питања у вези са БРИКС-ом, укључујући угледне научнике и аналитичаре из Русије, Бразила, Уједињених Арапских Емирата, Србије, Босне и Херцеговине, као и других земаља Балкана и шире. Њихово учешће ће значајно допринијети високом академском нивоу скупа и подстаћи плодоносни интердисциплинарни дијалог о кључним аспектима глобалне сарадње у оквиру формата БРИКС+.
Очекује се да ће размјена ставова овако профилисаних учесника значајно обогати разумијевање перспектива мултиполарног света и допринијети продубљивању партнерстава међу државама учесницама.
Поред наведених, учешће се очекује и од представника из Русије, земаља Заједнице независних држава, Бразила, Египта, Индонезије, Етиопије, УАЕ, Србије, Босне и Херцеговине, Хрватске, Сјеверне Македоније и других балканских и европских земаља.
Овако широко и репрезентативно учешће младих стручњака из различитих крајева света обезбиједиће снажан темељ за смислен интеркултурални и интердисциплинарни дијалог.
Радни језици конференције биће српски, руски и енглески, уз обезбијеђен симултани превод. Предвиђен је хибридни формат учешћа - уживо и на даљину.