

Увођење система масовне процјене вриједности непокретности - капитални пројекат (ВИДЕО)

Уколико у наредна два мјесеца буде одобрен кредит Свјетске банке, све потребне активности почеће и у осталим градовима и општинама у Српској.
Укупна вриједност овог пројекта износи око 28 милиона марака.
Подаци о некретнинама, прије свега, служиће и за израду социјалне карте, ослобађања плаћања ПДВ-а за прву некретнину и бројне друге користи за грађане.
Тренутно се спроводе активности прикупљања релевантних података, те ће попис убрзо постати оперативан у 11 градова и општина, за шта је Геодетска управа обезбиједила новац.
- То није нови порез, није нови намет, то је правичан порез, људи плаћају обавезе према држави и нико није у могућности да то избјегне. А ми као надлежне институције кроз ово законско рјешење доћи ћемо до свих непокретности на територији Републике Српске - истакао је Драган Станковић, директор Републичке управе за геодетске и имовинско-правне послове.
У протеклом периоду реализовани су пилот-пројекти пописа у Бањалуци, Лакташима, Српцу и Градишци, који је показао да је 30 одсто некретнина неопорезовано.
Годишње Бањалука губи између пет и 10 милиона марака са оваквом наплатом пореза.
- Град Бањалука има изузетан интерес како бисмо повећали наплату пореза за непокретности јер многа имовина није пописана - истакла је Валентина Аничић, савјетник градоначелника Бањалуке за економске и међународне пројекте.
Градоначелник Српца Млађан Драгосављевић рекао је да ће овај пројакат пружити и читав низ других могућности.
- Сви ми који долазимо из локалних заједница усмјерени смо ка реалној, праведној и свеобухватној наплати пореза, али овај пројекат пружиће и читав низ других могућности када буде завршен - навео је Драгосављевић.
Попис непокретности требало би да траје око пет година, за шта ће бити запослено око 1.000 људи на основу уговора о дјелу.