

Формирањем пословне зоне Брод до нових инвестиција (ВИДЕО)

Донесена је одлука о формирању пословне зоне Брод која ће да понуди низ погодоности и бенефита, и поједностави царинске процедуре.
Све то инвеститорима штеди вријеме и новац, а Брођанима је шанса за запошљавање.
Смјештен на граници са Европском унијом, на важном путном правцу и једнакој удаљености од Сарајева, Загреба и Београда, Брод је идеална општина за развијање слободне бесцаринске пословне зоне. Одлука о оснивању донесена је на сједници локалне скупштине.
- Оно што Брод има да понуди јесте премиум локација,значи локација која нуди прво сједиште на капији. Све што увезу увешће без царине и без плаћеног ПДВ-а , тако да читав процес могу да задрже у оном бесцаринском режиму што их чини конкурентним на тржишту ЕУ - рекао је Милан Зечевић, начелник општине Брод.
Повољна цијена земљишта по квадратном метру, ослобађање плаћања комуналне накнаде и умањење накнада за ренту неке су од погодности које општина нуди .
- Такође постоји могућност да општина даје земљиште без накнаде у трајно власништво у случају када производно-услужни капацитети запошљавају преко 50 радника - каже Санела Латиновић, начелница Одјељења за просторно уређење и имовинско-правне послове у општини Брод.
Више је разлога због којих би дио будуће бесцаринске зоне требало да буде и извозничко предузеће Скај адаптер из Брода. Границу и царинске процедуре дневно пролазе два до три њихова камиона.
- Гужва на мосту, док пређе, док уђе, ем терминал је закрчен, док се све те царинске процедуре испоштују ми изгубимо пар сати, чак и дан. У овом случају би било позитивно зато што камион чим уђе у БиХ иде код нас. У суштини кад се то све сложи имао бих мање трошкове, мање заузетих средстава, мање бих губио времена - рекао је Дејан Симиџија, директор фирме Скај адаптер, Брод.
У општини Брод вјерују да би слободна пословна зона привукла и друге инвеститоре. Рјешавају имовинске односе на земљишту а сљедећи корак је израда елабората о оправданости оснивања. Неопходно је испунити неколико критеријума.
- Да има довољан износ инвестиционих улагања, у првој години најмање милион марака инвестиционог улагања, а у наредној години још два. Прве двије године је неопходно доказати у елаборату да ће бити запослено најмање сто радника, и нужно је да се докаже за 12 мјесеци пословања вриједност произведене робе бити извезена у вриједности већој од 50 одсто - истиче Слободанка Дубравац, помоћник министра за економску сарадњу у Министарству привреде и предузетништва Републике Српске.
У Републици Српској тренутно се воде активности на формирању двије такве зоне. Најдаље у тој намјери отишао је град Требиње а у стопу га прати Градишка.