latinica  ћирилица
21/05/2025 |  11:08 ⇒ 11:09 | Аутор: РТРС

Додик: На дјелу борба за контролу над стратешким природним ресурсима (ВИДЕО)

Предсједник Републике Српске Милорад Додик рекао је да у БиХ тренутно није ријеч о европским вриједностима, чак ни о Дејтону, већ је ријеч о борби за контролу над стратешким природним ресурсима на европском континенту.
Милорад Додик - Фото: predsjednikrs.rs/Borislav Zdrinja
Милорад ДодикФото: predsjednikrs.rs/Borislav Zdrinja

- Говорили смо о Дејтонском споразуму.
Говорили смо о Шмиту самозванцу.
Говорили смо о демократији као начелу, а сада да проговоримо о стварном питању које се налази у самом средишту ове олује: земљишту, имовини и ресурсима испод површине. У посљедњих неколико година, обимна геолошка истраживања потврдила су оно што смо дуго наслућивали - Република Српска лежи на огромним резервама критичних минерала, укључујући литијум, бор, стронцијум, натријум и калијум. То нису обични минерали. Они вриједе 100 милијарди долара. То су стратешки ресурси. Неопходни су за електрична возила, одбрамбене системе, складиштење енергије и напредне технологије &мдасх; код нас, у Америци, у Европи и широм свијета - каже Додик.

Истиче, да су посебно значајна наша налазишта у лопарском басену, који је један од најперспективнијих неискоришћених лежишта литијума и бора у Европи, ако не и у свијету.

- Али, за разлику од других локација које се суочавају са ратом, нестабилношћу или отпором локалног становништва, ми имамо геолошки потенцијал, друштвену стабилност и политичку вољу да их одговорно развијамо. Запитајте се: Зашто се Кристијан Шмит појавио 2021. године управо у тренутку када су геолошки стручњаци потврдили ова налазишта? Зашто је, након година такозване неутралности, покренуо кампању криминализације Закона о имовини Републике Српске, обуставио финансирање из буџета наше странке и запријетио нашим институцијама? Зашто хоће канцеларију у Сарајеву која би управљала ресурсима? Зашто толика журба, толики очај, да се власништво над имовином и ресурсима пребаци са ентитета на Сарајево - упитао је Додик.

Истиче, одговор је једноставан. 

- Минерали значе новац, минерали значе моћ и развој. Овдје се не ради о уставној реформи. Овдје се не ради о европским вриједностима. Овдје се чак не ради ни о Дејтону. Ово је борба за контролу над стратешким природним ресурсима на европском континенту. Ради се о отимачини. Упитајте се у чему је разлика између колонијалних владара некада и сада. Не знам да она постоји. Да будем сасвим јасан: Република Српска се не противи сарадњи. Република Српска се не противи развоју. И свакако нисмо против тога да корист од ових ресурса подијелимо са нашим партнерима. Вјерујемо, и данас то потврђујемо, да ова минерална богатства треба да користе свим грађанима, без обзира на националну припадност, политичку странку или мјесто пребивалишта у Републици Српској, али оно што не можемо прихватити јесте систем гдје власништво треба да буде одузето нашим институцијама декретом страног, неизабраног званичника - супротно Дејтону; гдје овај лажни Шмит дјелује као агент за некретнине у интересу својих ментора који би за ништа добили све и гдје се ниво БиХ, формиран у Дејтону ради координације, инструментализује као средство за стицање власништва, а ради извлачења богатства од народа који живе на тој земљи - додаје Додик.

Каже, то није развој.

- И то није мир. То је очигледна превара, безочна експропријација. А ниједан народ, ниједна демократија то неће и не би прихватили. Предсједник Републике по Уставу је дужан да штити Републику Српску. Ја то радим 24 часа, седам дана у седмици. Стога, договоримо оквир који поштује дејтонску структуру, уставне надлежности ентитета које је чланом 3.а прецизирао Устав БиХ – Правни поредак и надлежности институција: а) Све владине функције и овлаштења која нису овим уставом изричито повјерена институцијама БиХ припадају ентитетима. То треба да учинимо на исправан начин. Не на Шмитов начин. Јер ми вјерујемо у партнерство, али само у оно које почиње поштовањем права и сагласности - додаје он.