

Ширење панике путем медија и друштвених мрежа постаје све чешћи феномен у друштву (ВИДЕО)

Примјер је ово како једна непровјерена или неодговорно пренесена информација може изазвати лавину дезинформација.
Пријетећа порука исписана у ОШ Свети Сава у Источном Сарајеву. Ова информација прво је доспјела на друштвене мреже, а потом и на портале. Изазвала је забринутост и међу ученицима и међу родитељима. Разлога за панику нема, кажу у управи школе. Демантују писање појединих медија. Настава у овој школи одвија се редовно.
- Заиста апелујем да је ово поигравање са једном васпитно-образовном установом. Ово је стварање панике међу дјецом. И рекли смо јуче послије објаве на друштвеним мрежама да је писао натпис да ће се побити сви у првој смјени, да је то писало на табли, што опет тврдим да није истина, ни у једном случају. Зато смо реаговали да полиција појача своје дежурство испред школе. - рекла је Жељка Топалић, директор Основне школе ''Свети Сава'' Источно Сарајево.
Психолози упозоравају да су дјеца, а посебно у пубертету веома подложна утицају страха.
- Нажалост, све им је данас доступно. Од тих друштвених мрежа и интернета. Очигледно да прате садржај који не би требало да прате и то је питање колико то родитељи контролишу, а видимо да не контролишу - истиче Јелена Милић, дипломирани психолог.
Стручњаци за безбједност наглашавају важност професионалне и смирене реакције у оваквим ситуацијама, посебно у времену када је приступ информацијама лакши него икада.
- Непостоји више никаква цензура у позитивном смислу селекције вијести која би се пласирала путем медија као што је то било у неко доба кад није било интернета и не оволико пуно ТВ станица. Све су информације свим узрастима доступне - каже Предраг Ћеранић, декан на Факултету безбједносних наука Универзитета у Бањалуци.
Стручњаци истичу да је важно је да и медији преузму одговорност за садржај који објављују. Неосновани наслови, сензационализам и ширење непровјерених тврдњи могу имати озбиљне посљедице.