

Утврђен Нацрт закона о предшколском васпитању и образовању - квалитетнији и функционалнији систем

- Нацрт закона усмјерен је на стварање доступнијег, квалитетнијег и функционалнијег система предшколског васпитања и образовања, који ће одговарати потребама дјеце, родитеља и заједнице. Међу најважнијим новинама у односу на важећи закон je промјена старосне границе за укључивање дјеце у систем предшколског васпитања и образовања са шест на девет мјесеци што је усклађивање са трајањем породиљског одсуства - истиче се у саопштењу Владе Српске.
Како додају, омогућено је ангажовање неверификованих васпитно-образовних радника на мјесту васпитача, уз обавезу стицања потребних квалификација у року од двије године.
- Дефинисано је да предност приликом уписа у предшколску установу имају социјално угрожена дјеца корисници социјалне заштите. Смањене су и накнаде за стручни испит и сада износе од 30 до 60 одсто најниже нето плате умјесто досадашњих 80 одсто - истичу они.
У саопштењу се наводи да је омогућено и учешће Републике у финансирању изградње предшколских објеката, узимајући у обзир значај раног укључивања дјеце у предшколске установе, а с обзиром да су оснивачи јавних предшколских установа јединице локалне самоуправе.
- Додатно су дефинисани стандарди рада васпитача и стручних сарадника у предшколским установама са циљем уједначавања стандарада рада васпитно-образовних радника широм Републике Српске. Такође, прецизније су дефинисане одредбе које се односе на стручно усавршавање и напредовање васпитно-образовних радника, те питање вредновања квалитета васпитно-образовног рада предшколске установе - наводи се у саопштењу.
ПЛАН СТАМБЕНОГ ЗБРИЊАВАЊА БОРАЧКИХ КАТЕГОРИЈА У ИЗНОСУ ОД 5 МИЛИОНА КМ
Влада Српске дала је сагласност Министарству рада и борачко-инвалидске заштите на План стамбеног збрињавања лица са статусом члана породице погинулог борца или ратног војног инвалида од прве до четврте категорије инвалидности, за чију реализацију ће бити обезбијеђено 5.000.000 КМ.
- Министарство рада и борачко-инвалидске заштите у овој години планира да реализује стамбено збрињавање лица са коначних листа за стамбено збрињавање додјелом неповратних новчаних средстава у 12 општина и градова Републике Српске, којим ће бити обухваћена 633 корисника - саопштено је из Бирао Владе за односе са јавношћу.
Овим ће бити обухваћени корисници из Прњавора, Зворника, Вишеграда, Котор Вароша, Мркоњић Града, Теслића, Бањалуке, Милића, Станара, Новог Града, Приједора и Требиња.
Средства из буџета која се не утроше у стамбено збрињавање додјелом неповратних новчаних средстава Министарство планира утрошити за набавку стамбених јединица у неким од општина и градова у којима је на коначним листама за стамбено збрињавање додјелом стамбене јединице рангирано или остало незбринуто једно до два лица.
УСВОЈЕН АКЦИОНИ ПЛАН ЗА СПРОВОЂЕЊЕ СТРАТЕГИЈЕ БОРБЕ ПРОТИВ КОРУПЦИЈЕ ОД 2025 ДО 2027. ГОДИНЕ
Влада Српске усвојила је данас Акциони план за спровођење Стратегије борбе против корупције у Српској за период 2025-2027. година, у складу са Законом о стратешком планирању и управљању развојем у Републици Српској.
- Приједлог Акционог плана припремило је Министарство правде уз помоћ Радне група за израду Стратегије борбе против корупције у Републици Српској за период 2025-2031. година, коју је именовао министар правде, на основу одлуке Владе Српске - додаје се у саопштењу.
Из Бироа Владе Српске за односе са јавношћу саопштено је да је у току процеса израде овог имплементационог документа консултована правосудна заједница, министарства и други органи управе, који су достављали приједлоге активности из својих ресорних надлежности, те су били укључени сви носиоци активности.
Кључни дио Акционог плана чини табела у којој су наведене мјере, стратешки пројекти и активности, разврстани по стратешким циљевима и приоритетима, са носиоцима реализације, индикаторима крајњег резултата, планираним износима и изворима финансирања по годинама, за период 2025-2027.
Већи дио предвиђених активности биће финансиран из редовних средстава институција које су њихови носиоци.
Од донатора и међународних организација које су показале спремност да у оквиру својих пројеката предвиде и поједине активности предвиђене Акционим планом очекује се финансијска подршка за низ мјера и активности.
Стратегија борбе против корупције у Републици Српској је интегрисани, мултисекторски стратешки документ који садржи кључна рјешења и антикоруптивне мјере које ће послужити као основа за развој политика превенције и борбе против корупције у Републици Српској, уважавајући међународне стандарде у области борбе против корупције.
У МРЕЖУ СРЕДЊИХ ШКОЛА УВРШТЕН СРЕДЊОШКОЛСКИ ЦЕНТАР ЛАКТАШИ
Влада Српске уврстила је у мрежу средњих школа новоосновани Средњошколски центар Лакташи , који прву генерацију ученика уписује у школској 2025/26. години.
Влада је данас на сједници донијела одлуку о измјени одлуке о броју, структури и просторном распореду средњих школа у Републици Српској, којом је у мрежу школа уврстила и новоосновани Средњошколски центар у Лакташима.
У складу са донесеном одлуком мрежу средњих школа Републике Српске чини 96 средњих школа, од чега је 91 јавна и пет приватних школа, саопштено је из Бироа Владе за односе са јавношћу.
Извршено је усклађивање мреже школа са струкама и занимањима предвиђеним Правилником о плану уписа ученика у први разред средњих школа за школску 2025/26. годину.
- На овај начин, Влада Републике Српске наставља с унапређењем система средњег образовања и васпитања, осигуравајући већу доступност и усклађеност образовања са потребама тржишта рада - наведено је у саопштењу.
ЗА ПРИЈЕДОРСКУ БОЛНИЦУ 1,4 МИЛИОНА КМ
Влада Српске прихватила је информацију о обезбјеђењу у буџету 1.454.350 КМ са ПДВ-ом за реализацију пројеката од посебног значаја за Болницу "Др Младен Стојановић" Приједор.
Пројектом је предвиђена санација равног крова објекта болнице за шта је потребно 351.000 КМ, као и израда идејног пројекта реконструкције и опремања болнице у вриједности 397.800 КМ, саопштено је из Бироа Владе за односе с јавношћу након данашње сједнице.
- Предвиђена је и санација постојећих и уградња нових лифтова у вриједности 485.550 КМ, набавка санитетског возила вриједног 120.000 КМ и набавка медицинске опреме вриједне 100.000 КМ. Овим улагањима жели се у значајној мјери унаприједити квалитет и континуитет у пружању услуга здравствене заштите пацијентима, као и услова рада запослених проједорске болнице - додаје се у саопштењу Владе Српске.
УТВРЂЕН НАЦРТ ЗАКОНА О ОБИЉЕЖАВАЊУ ДАНА ЖАЛОСТИ
Влада Српске утврдила је Нацрт закона о обиљежавању дана жалости.
Овим се уређује начин обиљежавања дана жалости на територији Српске, као и његово проглашење и трајање, те надзор над примјеном закона и прекршајне одредбе.
Из Бироа Владе Српске за односе са јавношћу саопштено је да су разлози за доношење закона да се једнообразно и систематично уреди обиљежавање дана жалости у Републици Српској.
- Дан жалости је дан којим се обиљежава жалост заједнице поводом неког трагичног случаја, као што је несрећа са већим бројем жртава, која за посљедицу има смрт, рањавање, или тешко оштећење здравља већег броја људи или у случају смрти високог државног функционера, као и у случају смрти личности која је имала високе заслуге за Републику Српску, као и поводом неког трагичног догађаја. Исто тако, постоји потреба да се пропишу конкретне радње и поступци које су обавезне спроводити институције на дан жалости, као што су спуштање застава на пола копља, одавање поште минутом ћутања, прилагођавање културних, образовних и спортских манифестација датом тренутку - додаје се у саопштењу.
Потребно је прописати и надзор над примјеном Закона, као и санкције за неизвршавање обавеза прописаних овм законом.
Доношење овог закона ће створити правни и институционални оквир који ће омогућити да дан жалости буде обиљежен на начин који одговара друштвеним и моралним вриједностима Републике Српске.
ЗА ПОЉОПРИВРЕДНИ ИНСТИТУТ 200.000 КМ
Влада Српске усвојила је данас одлуку о одобравању 200.000 КМ Пољопривредном институту Републике Српске за развој експериментално-едукативног и развојног центра.
За унапређење и развој експериментално-едукативног центра у овој години планирано је оплемењивање и селекција стрних жита, кукуруза, крмног биља, индустријског биља и повртарских биљака, саопштено је из Бироа Владе Српске за односе с јавношћу.
Планирано је и оплемењивање и селекција воћних врста, развој нових технологија гајења ратарских, индустријских, крмних и повртарских биљака, карактеризација и еволуација принова, формирање и одржавање ген колекције раличитих врста стрних жита, кукуруза, крмног биља, индустријског биља и повртарских биљака, карактеризација и еволуација принова, формирање и одржавање матичњака и колекција различитих воћних врста, те разна друга истраживања.
Влада Републике Српске дала је сагласност на меморандум о разумијевању и сарадњи у области заштите животне средине Министарства заштите животне средине и Министарства за просторно уређење, грађевинарство и екологију и овластила министра за просторно уређење, грађевинарство и екологију да га потпише.
Потписивањем меморандума биће потврђена спремност да додатно буде унапријеђена сарадња у области заштите животне средине, с циљем јачања сарадње у посебним секторима животне средине, узимајући у обзир чињеницу да загађење животне средине има и прекограничне ефекте и да се може успјешно ријешити само у контексту блиске међународне сарадње на билатералном, регионалном и глобалном нивоу.
Сарадња ће бити спровођена путем организације заједничких састанака експертског и званичног нивоа, као и организације симпозијума, конференција, радионица, консултација и обука, развоја и спровођења заједничких пројеката, као и размјене стручног знања, искустава, добрих пракси и релевантних информација.