

У Београду представљена књига "Невесињска пушка - пуцањ који одјекује вијековима" (ВИДЕО)

Министар културе Никола Селаковић оцијенио је да ће књига "Невесињска пушка - Пуцањ који одјекује вијековима" помоћи бољем сагледавању значаја Херцеговачког устанка 1875-78. године у новијој историји српског народа.
Говорећи на представљању књиге у Дому војске, пред бројним званицама, Селаковић је истакао да је важно што имамо у једним корицама три књиге које су оствијетлиле Невесињску пушку из неколико различтих углова.
Селаковић је подсјетио да је српски народ током 19. вијека у кратком временском периоду прошао пут од обесправљене раје под турском влашћу до самосталних националних држава 1878. године.
Према његовим ријечима, неки догађају нису били довољно у средишту нашег колективног памћења, а један од њих је Невесињска пушка из 1875. године, која је често измицала нашој пуној пажњи, иако је тиме било отворено "Источно питање".
Начелник општине Невесиње Миленко Авдаловић је подсјетио да је обиљежавање Невесињске пушке потпуно заборављено након Другог свјетског рата.
- Данас захваљујући владама Србије и Српске планирамо неколико догађаја који ће окупити најбоље што српски народ има - истакао је Авдаловић.
Према његовим ријечима, централна манифестација ће бити 6. јула на Тргу слободе у Невесињу, која ће почети светом архијерејском литургијом коју ће водити патријарх Порифирије.
Авдаловић је навео да ће "присуствовати предсједници Србије и Српске, премијери, министри, владике и митрополити, директори јавних предузећа, представници Српске академије науке и умјетности, Матице српске и други.
Како је најављено, документарно-играни филм о Невесињској пушки ће имати премијеру 5. јула у Невесињу, док ће 15. септембра у београдској МТС дворани бити одржана велика свечана академија.
Књига у издању Удружења Невесињаца у Београду доноси фототипско издање дјела Ристе Т. Пророковића "Невесињска буна 1874. и почетак устанка у Херцеговини 1875." (1905).
Ту су и "Споменици о Херцеговачком устанку 1875. године" (1928) Одбора за подизање невесињског споменика и "Херцеговина 1875-1878" (1961) Мирка С. Радоичића.
Промоција књиге само је једна у низу манифестација којим се обиљежава 150 година устанка српског народа у Херцеговини против отоманске власти, који се убрзо проширио на цијелу БиХ уз подршку Србије и Црне Горе и на крају прерастао у српско-турски рат.