latinica  ћирилица
22/05/2025 |  20:42 ⇒ 21:37 | Аутор: РТРС

Тридесет година након напада НАТО-а откривамо до сад неиспричану причу; Свједочење бившег припадника УН-а (ВИДЕО)

НАТО бомбардовање Републике Српске остао је један од ожиљака из посљедњег Одбрамбено-отаџбинског рата. Сврставање моћне војне алијансе на једну страну, употреба недозвољених средстава и убијање недужног становништва била је посљедица, између осталог, и медијске пропаганде која тада није бирала средства да оправда циљ.
Павел Тетеревски - Фото: РТРС
Павел ТетеревскиФото: РТРС

Борба против далеко надмоћнијег непријатеља, за Војску Републике Српске, била је неминовност.

30 година након напада НАТО бомбардера, вечерас откривамо до сада неиспричану причу!

Ексклузивно за Радио телевизију Републике Српске свједочио је некадашњи припадник мировне мисије у БиХ. Снимак њега, како везан за громобран штити Пале од НАТО удара, маја 1995. године обишао је свијет.

Али свијет је тада остао ускраћен за цијелу истину.

Добро се сјећа како је дошло до напада НАТО-а на српске положаје – мисија УН ултиматумом је захтијевала да се Муслимани врате на првобитне положаје након ескалације сукоба и непоштовања примирја, а да Срби артиљерију врате у складишта.

- Након три дана, ниједна страна није испунила наше захтјеве. Али руководство Мисије дало је наређење да се ваздушни напади изведу искључиво на српске војне објекте - рекао је оицир Мисије УН у БиХ 1995. године Павел Тетеревски.

И напади су почели, 25. маја 1995. у поподневним часовима.

Дан касније, 26. маја за мету је одабрано складиште оружја и муниције на периферији Пала. За официра Тетеревског то је био аларм. Знао је да је бомбардовање складишта на Палама, за које су већ имали информацију да је празно – било потпуно бесмислено. Ипак, то мјесто свјесно је, каже, одабрано као мета, јер се налазило у густо насељеном подручју.

- НАТО команда је била свјесна да бомбардовање може наштетити цивилном становништву Пала, али ипак су свјесно ишли на то, јер се очекивало да би у случају бројних цивилних жртава одговор Срба могао довести до погибије нас - припадника мировних снага. То би онда био изговор за НАТО да масовно бомбардује Републику Српску - навео је Тетеревски.

НАТО напади, очекивано, доводе до револта локалног становништва. Тетеревски и остали припадници мировне мисије, упозоравају тадашњег команданта, британског генерала Руперта Смита, да су напади бесмислени и да је њихов живот угрожен. Британац не одустаје! Тетеревски тада доноси одлуку, која је вјероватно спасила живот бројних људи!

- Да би се бомбардовање зауставило, хитно је био потребан необичан план. У нашу канцеларију стигла је екипа српске телевизије и тада Србима предлажем – Одведите ме у складиште, које је већ бомбардовано и снимите ме привезаног ланцима! Након тога, емитујте овај видео, уз коментар да би у случају нових напада мировњаци могли да погину, али не од стране Срба, већ као директна посљедица бомбардовања НАТО-а - истакао је он.

И тако је било. И то не само за локалитет Пала.

- Предложио сам, снимите нас и пустите у јавност информације да је српска страна почела да распоређује све мировњаке који су се налазили на њеној територији у разне војне објекте. Тако бисмо сви могли погинути од поновљеног бомбардовања. Истовремено, те локације треба да остану тајна за УН и НАТО - навео је.

Притисак на НАТО уродио је плодом. Бомбардовање је заустављено, а међународна заједница закључила, каже наш саговорник, да је неопходно промијенити приступ рјешавању кризе, а војну силу замијенити дијалогом. Приступ Војске Републике Српске, према званично заробљеним припадницима мировних снага, био је хуман и пун поштовања.

- Након што су нас снимили на локацијама, а све је трајало негдје око пола сата, пребачени смо у касарне. Ми Руси, тамо смо се задржали два до три дана. Однос Војске Републике Српске према нама био је пун поштовања и у складу са свим међународним нормама - рекао је Тетеревски.

Тетеревски каже да је и тада био свједок лажне пропаганде о Србима као "лошим момцима". На терену то, ипак, није био случај. Однос Срба и Руса и тада и данас, остао је исти.

- Ми и Срби смо братски народи. Ми имамо посебну везу и то ништа не може прекинути. Ми смо браћа и сестре, а, знате, браћа и сестре се не бирају. И то је било видљиво и тада и сада је - закључио је он.