

Опасна заразна болест шири се Сарајевом: Проглашена епидемија лептоспирозе (ВИДЕО)

Заводу за јавно здравство Кантона Сарајево први сумњиви случајеви пријављени су 29. априла. Више радно способних мушкараца са Добриње јавило се са симптомима температуре и малаксалости сличним грипу.
И побољшање стања подсјећа на вирозу, али након периода инкубације симптоми се враћају уз изузетно високу температуру. У случајевима обољелих у Сарајеву лабараторијским анализама потврђена је тзв. урбана лептоспироза, а на срећу хоспитаализована су само три пацијента, лакше клиничке слике. Појава болести, која ако се не лијечи адекватно може имати и смртне посљедице, узрокована је изостанком дератизације.
- Два пута у току године се обавља обавезна дератизација која своди глодаре на биолошки прихватљив ниво. У овом случају се догодило да у КС пуне двије године није обављана дератизација и да због тога имамо ово што имамо. Градски водовод није извор лептоспирозе, самим тим што хлор који се ставља у воду убија ту заразу. Воду, дакле, искључујемо - навела је епидемиолог Аниса Бајрамовић.
Након што је искључена бојазан да би се болест путем воде могла раширити и у Источно Сарајево стигло је олакшање, јер се поједина насеља снабдијевају из истих изворишта. За панику разлога нема јер се болест не преноси контактима људи. Ипак, превентивне мјере предузимају се и у Источном Сарајеву.
- Ми и даље вршимо континуирани надзор над свим особама које потенцијално имају одређене симптоме. Обавијестили смо све приватне лабораторије, а и инфективну клинику болнице Србија - рекао је Бошко Ђајић из Института за јавно здравство Републике Српске РЦ Источно Сарајево.
Осим што је већина обољелих настањена на подручју сарајевске општине Нови Град и што су се жалили на непријатан мирис подрумских просторија у зградама у којима живе, заједничке навике нису имали. Стога, уз евидентан изостанак дератизације, стручњаци упозоравају и на друге факторе ризика.
- То су дужи период влажних дана, нередован одвоз смећа и дотрајала канализациона мрежа - тврди епидемиолог Анес Јогунџић.
Директор Завода за јавно здравство Кантона Сарајево Златан Хамза рекао је да пажљиво прате и анализирају све случајеве заразе, те да се подузимају све мјере како би се спријечило њено ширење.
- Молим и позивам грађане да остану смирени, није ово врста пандемије каква нас је у прошлости задесила - рекао је.
Кантонални Завод наложио је контролу пијаца и препоручио провјеру свих стамбених објеката у Новом Граду, у којима, према њиховим сазнањима, због недостатка средстава, углавном не врше дератизацију. Ефекат предузетих мјера очекују у наредних 15 до 30 дана.