latinica  ћирилица
23/05/2025 |  19:43 ⇒ 19:52 | Аутор: РТРС

Иста кухиња, исте дубоке државе: Нон-пејпер Француске и Њемачке политички памфлет под палицом Кристијана Шмита (ВИДЕО)

Нови притисци на Републику Српску и њено руководство! Овај пут из њемачко-француске кухиње спремили су нон-пејпер у режији Кристијана Шмита. Ништа ново - позивају на санкције званичницима Српске и обустављање финансирања пројеката из средстава Европске уније. У документу наводе да се "тобоже" брину за суверену БиХ и њене грађане. Истовремено би да кажњавају оне који су најгласнији за поштовање Дејтонског мировног споразума - руководство Републике Српске. Стручњаци немају дилему - ово је још једна врста политиког и економског притиска на Републику Српску а све с циљем њеног коначног урушавања. Из Српске одговор - у томе нећете успјети.
Њемачка - Француска (фото: EPA-EFE/CLEMENS BILAN) -
Њемачка - Француска (фото: EPA-EFE/CLEMENS BILAN)

Иста кухиња, исте дубоке државе, увијена у целофан под називом - "Одговори на нападе Републике Српске на уставни поредак БиХ". Под тим називом креиран је документ иза којег неформално стоје Њемачка и Француска. Нови документ али стара прича. Под оптужбама да наводном сепаратистичком политиком руководство Српске угрожава постојање БиХ, позива се на изолацију руководства као и на увођење финансијских санкција Српској. И поново стара мантра којом се Срби и Република Српска означавају као кривци за уставну кризу у којој се БиХ налази. Ни ријечи о покушају унитаризације, сарајевском звецкању оружјем и диктату неизабраног странца.

- Република Српска и њено руководство мора да штити интерес Републике Српске , национални интерес Републике Српске. То је оно што је важно. Ми не можемо да одустанемо од тога. А ако неко мисли да ће се политика тих великих сила промијенити ако неки појединац кога они таргетирају оде, онда он не зна ништа ни о политичкој историји нити политици као реалности и вјештини вођења политике која је у националном интересу - нагласио је Жељко Будимир, професор међународних односа.

Оно што је још већи апсурд, јесте да се у истом документу у помоћ позива и највећи кривац за тренутну ситуацију у БиХ, нелегитимни Кристијан Шмит. Познаваоци прилика оцјењују да, док нова америчка администрација заговара немијешање у унутрашње ствари других држава, ЕУ и поједине чланице и даље слијепо проводе политику старе Бајденове гарнитуре.

- Дух америчке дубоке државе и те насилничке глобалистичке агенде изгледа је све мање присутан у САД али изгледа да се преселио у бриселску администрацију и неке од водећих држава ЕУ које се и сада оглашавају на веома деструктиван начин ударајући директно на институције Републике Српске - поручила је Драгана Митровић, професор на Факултету политичких наука у Београду.

Истог мишљења је и политиколог Александар Павић. Сматра да ЕУ покушава да заврши давно започет процес, а то је према његовом мишљењу укидање Републике Српске и изградња унитарне БиХ. Симптоматично је и то, наводи Павић, да ЕУ покушава да дискриминише друге земље и њене легитимне представнике, док сопствену корупцију гура у други план.

- Они су врло гласни када се тиче истраживања корупције у другим земљама а најмање су ажурни и агилни када се тиче истраге сопствене корупције. И мислим није ту само ријеч о Урсули фон дер Лајен, има и других. Антонио Кошта је морао да се повуче са мјеста премијера Португала. Он је сада предсједник Европске комисије, управо због корупционашке афере везано за литијум у Португалу - нагласио је Павић.

Из Србије порука да се ради о још једној врсти политичког и економског притиска на Републике Српску. Као што је и договорено на сједници Савјета за националну безбједност, званични Београд ће знати да одговори.

- Србија не може бити нијеми посматрач јер Србија је увијек била уз свој народ у Републици Српској и БиХ, Србија је гарант Дејтонског мировног споразума и Србија као гарант ће увијек инсистирати на поштовању међународног права а то значи поштовање уставних надлежности Републике Српске - каже Ђорђе Милићевић, министар без портфеља у Влади Србије.

Стевица Деђански, политички аналитичар из Београда, каже да помирљиви тонови са српске стране и те како имају ефекта.

- Ова борба није наша борба, само смо ми у борби. Не жалост убацују нас поново због њихових интереса. Само треба да останемо мирни и да не дозволимо да нас запале. Помирљиви тонови са позивањем на међународно право. С говором какав је имао Додик прије неки дан. То је прича коју треба Србија и српски народ уопште, и у Републици Српској и Србији да говори - рекао је Деђански.

Како год, Република Српска неће одустати од својих интереса и онога што јавно заговара. А шта је то, предсједник Републике Српске јасну је поруку послао у свијет из Народне скупштине. Дијалог са свим странама, унутрашњи договор и поштовање слова Дејтонког мировног споразума и Устава БиХ. Коме овдје нешто није јасно?