

Пале: Представљен стрип-албум о најмлађем одликованом борцу Споменку Гостићу

У питању је издање Удружења стрип-аутора и обожавалаца стрипа Републике Српске "Девета димензија" из Бањалуке, а на промоцији су говорили аутори и чланови Удружења Здравко Кнежевић, Предраг Иконић и Никола Видачковић, те Георгије Вулић из Института историјских наука Универзитета у Источном Сарајеву.
Видачковић је изјавио новинарима да су стрип-албум највише урадили због будућих генерација јер то име никако не смије остати заборављено.
- Споменко је "Обилић модерног времена", а ако Милоша Обилића спомињемо више од 500 година, мислим да је ред да и овога спомињено наредних толико година - поручио је Видачковић.
Кнежевић каже да је била част и задовољство радити на овом стрипу посвећеном Споменку.
- Стрип има 45 страница, а чланови "Девета димензија" жељели су да дају допринос очувању имена и лика Гостића и мислим да су дјелимично успјели у томе - додао је он.
Вулић је рекао да стрип-албум посвећен Споменку Гостићу представља велики подухват на пољу културе сјећања и да људи попут Споменка треба да остану трајно упамћени код српског народа, не само због херојства и чина страдања већ зато што он представља један симбол борбе српског народа током Одбрамбено-отаџбинског рата.
Иконић додаје да су цртачки тим чинили он и Кнежевић, а заједно са Видачковићем дошли су на идеју о стрипу за чију реализацију је требало неколико година.
Према његовим ријечима, стрип-албум "Споменко - прича о једном дјетињству" обухвата посљедњу годину Споменковог живота - од почетка рата, када је имао жељу да се прикључи војсци Републике Српске, па до несрећне погибије.
Иконић наводи да је у питању једна прича која не би смјела да се заборави, да би она требала да се нађе у библиотекама основних и средњих школа, као и да у њој нема никаквог увредљивог садржаја.
Промоцију стрип-албума организовао је Културно-спортски центар Пале у знак захвалности младом борцу као и ауторима што на овај начин његују и чувају културу сјећања на борца Гостића.
Споменко Гостић рођен је 15. августа 1978. године у Добоју, а као припадник Војске Републике Српске погинуо је од гранате 20. марта 1993. године, недалеко од свог села Јовићи на планини Озрен. Тада је, осим њега, живот изгубило још пет српских војника.
Сахрањен је на мјесном гробљу, гдје почивају његова мајка и бака, које се, као и Споменково село Јовићи, данас налази у Федерацији БиХ.
Након што је у рату остао сам, Споменко се придружио војсци, гдје је прво био курир, да би касније развозио храну војницима.
Неколико мјесеци прије погибије наишао је на мину док је коњском запрегом развозио храну по линији, када је и лакше рањен. Касније је отишао код артиљераца, гдје је и окончао свој млади живот.
О Споменку је снимљен четрдесетпетоминутни документарни филм "Споменко на вјечној стражи" и написана књига "Споменко и Озрен", чији је аутор Миле Савић.
Споменко Гостић је одликован Медаљом заслуга за народ Републике Српске, а постхумно Медаљом за храброст "Милош Обилић" одликовао га је и предсједник Србије Александар Вучић.