latinica  ћирилица
23/05/2025 |  22:15 ⇒ 22:16 | Аутор: Агенције

Џеј Ди Венс: Крај америчке доминације, крај бесконачних ратова

Трампова Америка ће раскинути са досадашњом политиком, другим ријечима пажљиво ће бирати када ће користити војну силу и избјегаваће учешће у бескрајним сукобима. Ово је поручио потпредсједник САД Џеј Ди Венс, говорећи на церемонији додјеле диплома у Морнаричкој академији САД у Мериленду.
Џеј Ди Венс (Фото: EPA-EFE/FILIPPO ATTILI / CHIGI PALACE PRESS OFFICE / HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES/илустрација) -
Џеј Ди Венс (Фото: EPA-EFE/FILIPPO ATTILI / CHIGI PALACE PRESS OFFICE / HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES/илустрација)

- Доба неоспорене америчке доминације је завршено. Морамо бити опрезни када одлучујемо да задамо ударац, али када ударамо, ударамо снажно и одлучно - поручио је дипломцима који ће постати официри, додајући да је Трампова наредба о употреби силе против Хута у Јемену довела до прекида ватре, у оквиру договора којим су се побуњеници обавезали да ће обуставити нападе на америчке бродове у Персијском заливу.

Ветеран маринског корпуса Џеј Ди Венс је рекао и да су неки од претходних предсједника увлачили САД у сукобе који нису били кључни за националну безбједност земље. Иако није именовао ниједног председника, својим коментарима је алудирао на Џорџа Буша, републиканца који је покренуо америчке ратове у Ираку и Авганистану, као и на његовог наследника, демократу Барака Обаму, који је наставио сукобе у Авганистану. А хаотично повлачење САД 2021, током предсједничког мандата Џозефа Бајдена, Трамп и даље оштро критикује.

- Дуго смо спроводили спољнополитички експеримент у коме смо национални одбрану и савезништво замијенили изградњом нација и мјешањем у унутрашње послове страних земаља - чак и када те земље нису имале много везе са суштинским америчким интересима. Нема више недефинисаних мисија, нема више бесконачних ратова - поручио је Венс.

Додао је и да су САД уживале период доминације након пада Совјетског савеза, али да су америчке политике, које су тежиле економској интеграцији конкурената САД, имале супротан ефекат.