

Основан Музеј ћирилице у Србији

Музеј је основан на Дан словенске писмености и празника Светих Ћирила и Методија на иницијативу министра културе Николе Селаковића, саопштило је Министарство културе Србије.
Истакнуто је да ћирилица није само средство комуникације већ је упориште српског националног и културног идентитета, свједочанство историје, умјетности, духовности и трајне везе међу генерацијама.
- Оснивање Музеја ћирилице на дан који симболизује почетак писмености међу Словенима представља снажну поруку о континуитету, поштовању традиције и одговорности према културном идентитету - наводи се у саопштењу Министарства културе.
Циљ музеја је да савременим приступом приближи богату историју ћирилице широј јавности - кроз изложбе, интерактивне садржаје, едукативне програме и сарадњу са школама, институцијама и истраживачима.
Програми и рад нове установе културе биће усмјерени на едукацију и подизање знања о значају српског језика и ћириличког писма у очувању националног идентитета, као и на подстицање нових генерација да користе и његују своје писмо.
Музеј ћирилице у Рачи код Бајине Баште биће простор културе, образовања и дијалога, у коме ће генерације моћи да се упознају са историјом, развојем и значајем овог писма које је вијековима опстајало као симбол духовности и писмености.
Србија је посвећена очувању српског језика и ћириличког писма и Министарство културе наставља активности ради заштите и неговања српског културног насљеђа и позива све грађане да овај празник прославе у духу поштовања, знања и љубави према свом језику и писму.