latinica  ћирилица
24/05/2025 |  19:48 ⇒ 20:16 | Аутор: РТРС

Алармантно стање у студентским домовима у Кантону Сарајево; Запуштене собе и мокри чворови, глодари, лоша исхрана (ВИДЕО)

Алармантно стање у студентским домовима у Кантону Сарајево. Студенти указују на проблем неусловног смјештаја, могуће искључење гријања и интернета и још низ проблема, на које надлежни не реагују. У кантоналној Влади ћуте, што и не чуди, с обзиром на то да је ресорни министар Адна Месиховић иза решетака.
Студентски дом у Кантону Сарајево - Фото: РТРС
Студентски дом у Кантону СарајевоФото: РТРС

Запуштене собе и мокри чворови, прокишњавање просторија, присуство глодара, лоша исхрана, кухиња у катастрофалном стању – то је слика и суморна свакодневница у Студентском дому Бјелаве.

- Поменуо бих први павиљон у којем станују искључиво дјевојке. Оне користе заједничке мокре чворове. Само стање мокрих чворова је заиста катастрофално. Велика количина влаге. У глобалу јако су неусловни. Котловница је горући проблем. У наредном периоду могло би доћи до великих катастрофа, а чак и до експлозија - изјавио је предсједник Управног одбора Удружења студената Студентског центра Сарајево Алдин Мешан.

Котловница датира из 1969. године и смјештена је испод соба и мензе. Студенти свакодневно у опасности и принуђени да сами рјешавају проблеме.

Елементарне обавезе према њима и радницима Студентски центар није у могућности да извршава. Тако је крајем априла због нагомиланих дугова искључен интернет, и то усред испитне седмице. Могуће је искључење струје и гаса.

Због дуговања према добављачима хране, испоруке обустављене. И свјесни су студенти да су управи Студентског центра свезане руке. За проблеме је, поручују, одговорна искључиво Влада Кантона Сарајево којој су упутили још један у низу дописа и захтјева за састанак.

- Студенти су, вјерујте, дошли у ту фазу када не могу више да ћуте. У разговору са колегама видим да су заиста дошли до фазе, вјероватно нећемо добити неку конкретну реакцију од стране Владе Кантона - казао је Мешан.

Кантон Сарајево би требао да финансира Студентски центар са готово 44 одсто. Међутим, тај новац никада није уплаћен у пуном износу. Зашто – кантонални премијер не одговара. У ријетким медијским иступима не помиње стање у домовима. Промјене је обећавао, истина, опрезно.

- Желимо да оздравимо ту установу, али то су дуготрајни процеси. Не можете преко ноћи за један мандат да ријешите те ствари, али сигурно смо на добром трагу да Студентски центар оживи - казао је премијер Кантона Сарајево Нихад Ук.

Да ли су се на том добром трагу испријечила и хапшења министара у Влади Нихада Ука? Проблемима студената тренутно и нема ко да се бави након што се иза решетака нашла министар Адна Месиховић којој је за још два мјесеца продужен притвор.

Премијер још није ставио на дневни ред њену смјену нити предложио новог министра за науку, високо образовање и младе иако је обећавао да ће то урадити.

- Сигурно да је Влада најдоговорнија, с обзиром на то да ми тренутно уопште немамо сталног руководиоца ресора за високо образовање, науку и младе Кантона Сарајево. Тренутна ситуација је јако лоша и сваког дана се погоршава. Ми тражимо хитне реакције, за почетак да се именује особа која ће водити ресор - рекао је предсједник Студентског парламента Универзитета у Сарајеву Имран Пашалић.

И док је водила ресорно министарство, Адна Месиховић га је провела у сукобу са студентима и ректором сарајевског универзитета. Сада је и суд у Сарајеву ставио ван снаге њену одлуку да се Студентски парламент Универзитета у Сарајеву брише из регистра студентских организација.

Настављају са радом и борбом за своја права. А она су, јасно је, угрожена. Зато од власти захтјевају одговорност и поручују – вријеме игнорисања је прошло.