latinica  ћирилица
24/05/2025 |  21:30 ⇒ 21:43 | Аутор: РТРС

Крсна слава Свети Ћирило и Методије прослављена у страдалној Горњој Јошаници (ВИДЕО)

Света браћа Ћирило и Методије, словенски просветитељи, молитвено су прослављени и у Горњој Јошаници код Фоче, многострадалом селу у којем су прије тридесет три године муслиманске јединице масакрирале педесетшесторо српских цивила. Међу њима жене, дјецу и старце. Са изградњом Спомен-храма, живот се враћа у село.
Фоча - Горња Јошаница - Фото: РТРС
Фоча - Горња ЈошаницаФото: РТРС

У Горњој Јошаници код Фоче данас је у присуству великог броја вјерника прослављена крсна слава Цркве Светих Ћирила и Методија, подигнуте у знак сјећања на 56 мјештана убијених у масакру на Никољдан 1992. године, као и на све страдале овог краја у Одбрамбено-отаџбинском рату.

Звона са Спомен-богомоље Светих Ћирила и Методија, оглашавају божанственост прославе храмовне славе. Под сводовима светиње мало простора да би сви вјерници стали. Надахнути у саборности с којом оживљава село. Радост и код братства Мићевића који су кумовали храмовној слави.

- Када смо се окупили јутрос овдје, прва реакција је била "Хвала Господу Богу што смо се одлучили да славимо Свете Ћирила и Методија". Велика нам је част и задовољство да нам се указала прилика да кумујемо слави - прича један од кумова славе Зоран Мићевић.

Међу малобројним расељеним који су обновили домаћинства је и Радивоје Стојановић. С увјерењем да се живот обнавља, вјерује у боље дане.

- Ове године је још више народа и надам се да ће га сваке године бити све више, да се људи враћају на своја имања, да оживљава овај крај. Ми смо се вратили, у почетку је било потешко, сада смо већ стали на ноге и драго нам је што су окупљања овако масовна и што се слави - прича Стојановић.

На земљи из које се поново рађа живот, молитвено сјећање на српске жртава злочина од којих је најмлађа имала двије, а најстарија деведесет година. С породицама жртава је и Њемица Хелга Фукс, која истину о српском страдању проноси у својој земљи.

- Ишла сам преко Бијељине, Скелана, Сребренице, Кравице до Фоче и Јошанице и видјела сам да је ту било велико страдање Срба и да је оно што се говори у њемачкој јавности, углавном, неистина и да је велика пропаганда. Моје срце је остало овдје у БиХ, у Јошаници, волим да дођем ту - прича Фуксова.

Градња спомен-храма у Јошаници почела је 2015. године, а освештан је прије четири године од када се одвија богослужбени живот, који из године у годину окупља све више вјерника.