

Међународни дан нестанка дјеце; МУП Српске дуги низ година спроводи превентивне кампање (ВИДЕО)

У Српској је у децембру прошле године уведен систем "Амбер алерт".
Сваке године нестане више од милион дјеце широм свијета. Ови подаци указују на то да је проблем нестале дјеце глобалан и да захтијева координисан приступ свих друштвених актера.
- Без медија ни једна дорба потрага није добра заправо, ако немаш подршку медија ти немаш ни добру потрагу за несталом дјецом - рекао је Игор Јурић, предсједник Центра за несталу и злостављану дјецу.
2023. године у Србији је реализован систем "Амбер алерт" или систем "Пронађи ме" , који је од тада покренут три пута. Од децембра прошле године, систем се примјењије и у Српској.
- Јако смо поносни зато што је то велика ставр за Републику Српску за нашу дјечицу за наше родитеље да и у једној таквој ситуацији створе једну могућност, један алат да дође и брзо пронађемо дијете - истиче Синиша Каран, министар унутрашњих послова Републике Српске.
- Обавјештавање грађана путем мобилне телефоније о несталом дјетету и наравно путем средстава јавног информисања, билборда и свих оних осталих алата да би што већи број грађана у што краћем року био обавештен о нестанку детета - каже Лука Чушић, начелник Сектора за ванредне ситуације МУП-а Србије.
Министарство унутрашњих послова Српске, дуги низ година поводом Међународног дана нестале дјеце споровди превентивне едукативне кампање.
- Циљ подизање свијести како одраслих особа тако и дјеце колико је битна безбједност дјеце на путу од куће до школе и до школе до куће као и о томе шта учниити у колико дође до нестанка дјетета - рекла је Николина Кнежевић из ПУ Приједор.
Ове године, акценат током кампање била су дјеца другог разреда основе школе, који ће идуће године моћи самостално долазити у школу. Малишани свјесни потенцијалних опасности!
- Кад идем од школе од куће до школе да не скрећемо с пута, и да не причамо с непознатим људима - рекао је Милош Брдар, ученик ОШ "Десанка Максимовић" Приједор.
У случају пријаве нестанка дјетета, сви смо на испиту. Стручњаци упозоравају да недостатак емпатије и неуважавање професионалне етике наноси додатну штету унесрећеној породици.
- Дефинтивно гледати најбољи интерес дјетета, некако показати саосјећање, а основна компонентна саосјећања је да покушамо да се запитамо како је тој породици, да се ставимо у туђу кожу, да ли бисмо ми вољели кад пролазимо кроз најтеже тренутке у животу да медијске неке куће и екипе нас салијећу на ћошку - истиче Ивана Бероња, психолог и породични терапеут.
Међународни дан нестале дјеце обиљежава се од 1983. године сваког 25. маја. Инициран је у знак сјећања на америчког дјечака Итана, који је нестао 25. маја 1979. године и никада није пронађен.