latinica  ћирилица
25/05/2025 |  18:07 ⇒ 19:57 | Аутор: РТРС

Да ли политичко Сарајево схвата да пролази вријеме декрета и страног интервенционизма (ВИДЕО)

Да ли политичко Сарајево схвата да пролази вријеме декрета и страног интервенционизма? Да ли је разумјело поруке нове америчке администрације у Дејтону? Слушајући изјаве представника бошњачке политике, па и већине сарајевских медија то се не би рекло. Занемарују ријечи замјеника државног секретара Сједињених Држава Кристофера Ландауа да је разговор и консензус рјешење проблема у БиХ ,а позивају се на изјаве неких бивших америчких тутора.
Конференција у Дејтону - Фото: Уступљена фотографија
Конференција у ДејтонуФото: Уступљена фотографија

Предсједник Српске Милорад Додик наставља да изабране представнике три народа и два ентитета позива на поштовање слова Дејтона и унутрашњи договор као једини пут изласка из политичке кризе.

У БиХ се не може управљати декретима странаца и наметањем одлука и закона. Њу може одржати само унутрашњи договор. По ко зна који пут предсједник Милорад Додик подсјећа оне који намјерно или не, заборављају шта је Дејтонски споразум. Република Српска не жели да разграђује БиХ већ поштује слово овог мировног споразума.

- Остаје једно отворено питање шта је са оним што је до сада манетнуто Шта је с тим. То се не може прихватити и признати. То све мора да буде ревидирано. И да се постави на сто и о томе разговара. У уставу пише три министра а не три министарства. И они су помоћни орган предсједништву, па ћемо видјети зашто је то промијењено, како је то промијењено - рекао је предсједник Републике Српске Милорад Додик.

У сваком случају каже добро је да је дошло до рационалног приступа према БиХ у Америци. Али то политичко Сарајево, неће или не може да разумије. Показали су то и у Дејтону, каже предсједавајућа и српски члан Предсједништва Жељка Цвијановић. Бошњачки члан Предсједништва Денис Бећировић користио је сваки састанак да оптужи Републику Српску и тако како каже контаминирао и град Дејтон као и Дејтонски споразум.

- Али то више не даје ефекат који су навикли да произведу, јер званичници САД причају о потреби да се очува мир, кажу да могу слушати, али не желе више да намећу рјешења. Њихова спољна политика је највише усмјерена на економску сарадњу - истакла је предсједавајућа и српски члан Предсједништва Жељка Цвијановић.

Примјер су и сарајевски медији , који у запећак гурају поруке нове америчке администрације, а у први план стављају тзв. нон пејпер, па и ставове бившег амбасадора Сједињених Држава, који помиње како распад БиХ не може проћи мирно.

- То су рецидиви прошлости. Они кад виде бившег шефа мирно стоје. Не знају ништа. Ту треба тражити и разлоге зашто муслимани не желе да преговарају или разговарају уопште. Они то раде јер нису способни да без ментора било шта ураде - каже Милорад Додик.

- Они су, ипак, мањина и очито нису чули ријечи потпредсједника САД Џеј-Ди Венса кад је рекао да је у граду, односно Вашингтону, сад нови шериф. Ми смо то у Републици Српској одлично разумјели и желимо добру сарадњу са САД која ће бити на добробит свих у БиХ, без фаворизовања једних, а кажњавања других - истиче Цвијановићева.

Другачији приступ Америке, али и Европске уније према БиХ очекује и замјеник предсједавајућег Дома народа Драган Човић. Нада се да више нисмо под њиховим надзором као раније и да су се уморили од БиХ.

- Једно су вријеме овдје имали јако изражен интерес. Слали су доста јаке људе који су овдје у бити представљали власт. Кад би они казали да усвојимо неки закон, ми бисмо то усвојили. Не можемо тако функционирати - рекао је Драган Човић, замјеник предсједавајућег Дома народа.

Поруке из Сједињених Држава које је замјеник државног секретара Ландау пренио у име америчког предсједника и његове администрације су охрабрујуће и за Србију и за Републику Српску, сматра српски министар иностраних послова Марко Ђурић. Такође боравећи у Дејтону на бројним састанцима, и са демократама и републиканцима чуо је много позитивних тонова како превазићи политичку кризу у БиХ.

- Управо уз снажну подршку Дејтонском споразуму захтијевамо да се стране односе једна према другој са поштовањем и да се отворена питања рјешавају искључиво кроз унутрашњи дијалог, а не кроз било какву врсту наметања - нагласио је Марко Ђурић министар иностраних послова Србије.

То изгледа још нису схватили ни поједини у Европској унији. Па и даље гурају неке необавезујуће папире како би покушали створити притисак на Републику Српску и Србију. Али америчка подршка и инсистирање на договору у БиХ чини се пореметио им је планове.

- Њемачко-француски двојац који је доминирао у ЕУ нема више утицај као некад, али нон пејпер је просто средство притиска јер он ствара атмосферу у којој се стално понавља како је Република Српска та која крши мир и стабилност у Босни. То није тачно јер Република Српска углавном дјелује дефанзивно - рекао је Предраг Марковић директор Института за савремену историју.

- Поруке из Америке су оно што БиХ треба најмање посљедња два десетљећа. А то је унутрашњи консензус и рушење разних пријепора око којих је међународна заједница створила више проблема него што је било медијатор и посдредник ствари које нисмо ријешили - каже Зоран Крешић новинар Вечерњих новости.

Не треба да брине што европске институције појачавају своју пропалу политику и покушавају тврдоглаво да је проведу, каже предсједник Додик. Република Српска је преживјела, политички и економски стабилна, спремна на разговоре, нема намјеру да се преда. Званични Вашингтон прекинуо је иживљавање заблуда политичког Сарајева и страних интервенциониста.