latinica  ћирилица
26/05/2025 |  07:07 ⇒ 08:30 | Аутор: РТРС

Берјан: Сајам у Кини прилика да производи из Српске буду додатно промовисани кинеској јавности

На специјализованом догађају одржаном 23. маја у оквиру 4. Сајма сарадње Кине и земаља Централне и Источне Европе у кинеском граду Нингбу, Република Српска и БиХ су запажено представиле своје привредне и туристичке потенцијале. Овај значајан догађај организовала је Амбасада БиХ у Кини, на челу са Синишом Берјаном, који је тим поводом дао интервју за РТРС.
Синиша Берјан - Фото: РТРС
Синиша БерјанФото: РТРС

Четврти сајам Кина–Државе Централне и Источне Европе одржан је у Нингбоу (покрајина Џеђанг) од 22. до 25. маја. Тема сајма била је: Прихватање иновација, унапређење практичне сарадње и обликовање будућности. Локалне компаније су биле у потпуности спремне. Можете ли нам рећи више о домаћим компанијама из Републике Српске и Босне и Херцеговине које су се представиле на сајму и како се развијала сарадња наших компанија са Народном Републиком Кином?

Република Српска и БиХ су на овогодишњем сајму у Нингбоу представиле своје потенцијале кроз учешће реномираних домаћих компанија из сектора производње вина, природне козметике и традиционалних занатских производа.

Међу излагачима су се истакле винарије Тврдош из Требиња, Винарија "Читлук" и Винарија "Нуић", као и компаније Елмар из Требиња и Еко-ароматик из Чапљине.

Сајам је био прилика да наши производи, већ препознати по квалитету на међународном тржишту, буду додатно промовисани кинеској јавности.

Захваљујући иницијативи Амбасаде БиХ у Кини, те снажној подршци министра спољне трговине и економских односа БиХ, Сташе Кошарца, компанијама из Републике Српске и ФБиХ које су учествовале на сајму омогућена је шестомјесечна бесплатна промоција производа у изложбеном простору града Вухана, као и учешће на сајмовима широм Кине.

Ова врста подршке представља значајан корак ка проширењу присуства домаћих производа на велико и перспективно кинеско тржиште.

Иако и даље постоји простор за унапређење сарадње и смањење трговинског дефицита који БиХ има са Кином, као и већина земаља у свијету, охрабрује чињеница да се економски и трговински односи стално развијају.

Томе у великој мјери доприноси учешће на претходним сајмовима, билатерални пословни форуми и заједнички пројекти у оквиру иницијативе "Појас и пут".

Да ли је планирано пласирање нових производа на кинеско тржиште и зашто је сајам у Нингбоу посебно значајан за БиХ?

Промоција нових производа један је од кључних циљева учешћа на сајму. Нингбо је, као водећи логистички центар у Кини, идеална локација за представљање производа једном од највећих потрошачких тржишта на свету од преко милијарду потрошача, познатом по високој потрошњи и брзој адаптацији нових трендова.

Сајам омогућава директан контакт с дистрибутерима, потрошачима и пословним партнерима, чиме се отвара простор за пласман широког спектра роба – од прехрамбених до природне козметике и занатских производа.

Поред промоције, сајам нуди и конкретне могућности за дугорочну сарадњу кроз B2B састанке, пословне форуме и умрежавање с кинеским компанијама. Компаније из Републике Српске и БиХ су имале прилику да се упознају са тржишним трендовима, потрошачким навикама и преференцијама кинеских потрошача што је кључно за прилагођавање понуде и јачање конкурентности.

Колико је Босна и Херцеговина конкурентна у односу на остале земље Централне и Источне Европе, и колико добро познајемо кинеско тржиште?

БиХ посједује значајан потенцијал за пласман својих производа на кинеско тржиште, нарочито у сегменту аутентичних, природних и висококвалитетних производа, који су изузетно цјењени међу кинеским потрошачима. Ипак, постоји потреба за додатним улагањем у брендирање, дигитални маркетинг и бољу анализу тржишта. Успјешан пласман на кинеско тржиште захтјева не само квалитет производа, већ и разумјевање навика потрошача и прилагођавање стандардима тржишта. Сарадња с кинеским партнерима путем сајмова и онлајн платформи као што су JD.com и Tmall, отвара врата за конкурентнији наступ и раст извоза.

Амбасада БиХ у Кини организовала је и посебан догађај у оквиру сајма. Можете ли нам рећи више о том догађају?

Амбасада БиХ у Кини, уз несебичну подршку министра Сташе Кошарца, а у сарадњи са кинеским организаторима Сајма, организовала je специјализовани догађај на којем су запажено представљени привредни и туристички потенцијали Републике Српске и БиХ.

Имао сам част да се у име домаћина обратим учесницима, а догађај је свечано отворен уводним говорима министра Кошарца и амбасадорке Ђанг Ју, специјалне изасланице за сарадњу са земљама Централне и Источне Европе при Министарству иностраних послова Кине.

Посебну пажњу изазвало је излагање генералног директора Инвестиционо-Развојне Банке Републике Српске, господина Срђана Јовановића, као и директора сектора за страна улагања ИРБ-а, господина Зорана Талића, који је представио кључне инвестиционе могућности у областима енергетике, саобраћаја, прерађивачке индустрије и туризма у Српској. Истовремено, представници Спољнотрговинске коморе БиХ указали су на разноврсне туристичке атракције широм земље.

Око стотину учесника из 37 кинеских кинеских компанија присустовало је овом догађају и показали су велико интересовање за сарадњу, што је снажан показатељ да Република Српска и БиХ имају значајан потенцијал на овом тржишту.

Догађај су пратиле бројне медијске куће, а присуствовао му је и замјеник градоначелника Нингбоа, града који броји преко десет милиона становника.

Сајам је обухватио и академску размјену те сарадњу локалних заједница. Да ли су успостављене нове везе са кинеском страном?

Ангажманом Амбасаде БиХ у Кини, омогућено је директно учешће на сајму делегацијама ИРБ-а Републике Српске, јавних универзитета из Источног Сарајева и Бањалуке, као и представницима градова Лакташи и Требиње, те општина Брод и Језеро. Том приликом потписани су споразуми о намјери братимљења између града Лакташи и града Јантаи са преко 7 милиона становника (провинција Шандонг), као и између општине Брод и града Јујао, који броји 1,4 милион становника (провинција Ђеђианг).

У последњих годину и по дана, посредством Амбасаде БиХ у Кини, потписано је осам споразума о братимљењу између градова и општина Републике Српске и кинеских партнера, а у наредним данима очекује се закључење још три. Посебно истичем и потписивање споразума о сарадњи између Републике Српске и кинеске провинције Гансу, која броји више од 26 милиона становника.

Овом приликом морам да истакнем и активну улогу представника универзитета из Републике Српске у Нингбу. Проректор за међународну сарадњу Универзитета у Бањој Луци, проф. др Кристина Пантелић Бабић, као и декан Електротехничког факултета Универзитета у Источном Сарајеву, проф. др Божидар Поповић, учествовали су у панел дискусијама и успоставили бројне контакте са универзитетима широм Кине. У протеклом периоду, посредством Амбасаде потписано је и више споразума о академској сарадњи са кинеским универзитетима.

Да ли сте задовољни постигнутим резултатима у досадашњој сарадњи између БиХ и НР Кине и како видите будућност тих односа, нарочито у области економије?

Сарадња између БиХ и Кине је значајно је унапријеђена у посљедњих неколико година, нарочито у областима трговине, инвестиција и културне размјене. Видљив је раст интересовања кинеских компанија за улагања у инфраструктуру, енергетику, туризам и пољопривреду у Републику Српску и БиХ.

Иако постоје одређени изазови, као што су административне баријере, различити регулаторни стандарди и географска удаљеност, увјерен сам да, уз заједничке напоре и институционалну подршку, можемо додатно ојачати економске односе и створити нове могућности за привредни раст.

Будућност односа је свијетла. Наставак сарадње у оквиру иницијативе "Појас и пут", улагање у иновације, дигиталну економију и зелену транзицију, као и јачање присуства наших компанија на кинеском тржишту, представљају основу за одржив и узајамно користан развој, поручио је Берјан у интервјуу за РТРС.