

Расте број страдалих у несрећама; За несавјесне возаче пооштрити санкције (ФОТО/ВИДЕО)

Само у прва четири мјесеца ове године на путевима Српске погинуло је 37 особа, 11 више него у истом периоду прошле године. Како побољшати безбједност саобраћаја, разговарано је на округлом столу, који је организовао МУП.
Петком увече - тада се у Српској дешава највише саобраћајних несрећа. Кумују им прекомјерна брзина, алкохол и возачи са искуством почетника.
- Мислим да је субјективни фактор кључан. Ради се о младима од 21-30 година, онима који имају само двије до три године стажа и алкохол је кључан елемент. Поновићу, ове године од свих искључених возача, 82.5 су били под дејством алкохола - истакао је Синиша Каран министар унутрашњих послова Републике Српске.
View this post on Instagram
Само у прва четири мјесеца ове године живот у саобраћају изгубило је 37 особа, чак 11 више него у истом периоду прошле године. Прошле године из саобраћаја је искључено око 20.000 возача, а готово 18.000 било је под дејством алкохола. Како утиче на возаче показује експеримент са тзв. пијаним наочалама.
Уређај показује колико алкохол мијења перцепцију и умањује способност возача. Сви су сагласни - ни превентивне ни репресивне мјере не дају брилијантне резултате, али сопствена одговорност ипак је на првом мјесту.
- Мора држава да се укључи јер МУП и саобраћајна полиција не може сама да поправи безбједност саобраћаја. Потребан је један шири обухват, концепт, гдје треба да имамо синергију свих у систему безбједности саобраћаја - поручује Славиша Лакићевић начелник Управе саобраћајне полиције, МУП Србије.
Па ће, каже премијер, тако и бити. Повећаће се број стационарних радара, јер се испоставило да несрећа готово и нема на мјестима гдје су постављени. Већ од данас, каже, појачаће се и инспекцијски надзор над ауто школама, а у плану су и друге мјере.
- Не могу вам открити све детаље, али будите сигурни да ћемо направити такво законско рјешење да многи који се буду неодговорно понашали могу заборавити на управљање моторним возилима, па ће онда користити такси или градски превоз - поручио је Радован Вишковић предсједник Владе Републике Српске.
Требало би, сгласан је и Миленко Јаћимовић стручњак из области саобраћаја прочешљати и ауто школе.
- Значајан филтер добрих и лоших возача у земљама западне Европе су чланови испитине комисје и комисије, док је то у БиХ препуштено једном хаосу. Да лице које уопште није саобраћајне струке, да лице са 70 и више година може бити у комисији за полагање возачког испита - додао је Јаћимовић.
Са просјечно 115 погинулих у саобраћају годишње, статистика се већ десет година, наводе стручњаци, не мијења на боље. Једино је прошле године овај број пао на 94, али је први квартал ове године саобраћај вратио на прве стране црне хронике.