

Говор Цвијановићеве за аналитичаре - дипломатска побједа (ВИДЕО)

Поруке које су се годинама уназад могле чути у Бањалуци, сада су се чуле и у Дејтону. Из Охаја, гдје је прије тридесет година потписан Оквирни споразум за мир, српски члан и предсједавајући Предсједништва Жељка Цвијановић још једном је указала на став Републике Српске и њених представника. Искључиво слово а не дух Дејтона, дијалог и договор домаћих политичких представника.
- Можемо рећи да је Цвијановићева представила реалполитику, да су захтјеви Бошњака потпуно нереални и иду у смислу подржавања оних попут Шмита који мијењају Дејтонски споразум, нарушавају уставну структуру, равноправност народа и ентитета и враћају назад БиХ у фазу нестабилности и могућих сукоба - поручио је Ненад Стевандић предсједник Народне скупштине Републике Српске.
Оно што је подједнако важно, а што се чуло у Дејтону, јесте однос какав би нова америчка администрација могла имати према БиХ. Амбасадор БиХ у Србији Александар Врањеш оцијенио је да је веома важна порука да се САД неће мијешати у унутаршње ствари и што су позвали на дијалог и договор три стране у БиХ.
- Да је у стари мијешање у унутрашња питања, међународни интервенционизам, једнострано наметање, мијењање закона, суспендовање устава итд. да је то све штетно и да ова администрација се неће више таквим стварима бавити. То је јако добра порука да више не можемо с њихове стране очекивати такву врсту притисака - истакао је Александар Врањеш амбасадор БиХ у Србији.
Стручњак за међународне односе Лучиано Калужа истиче да је Цвијановићева јасно нагласила шта је суштина проблема и политичке кризе у БиХ, а то је искључиво штетно дјеловање спољног фактора.
- Мислим да је ова конференција отрежњење за поједине политичке структуре, првенствено из политичког Сарајева, да разумију да више леђа у страној сили или страној интервенцији која ће зарад тих политика да врше притисак на Републику Српску па чак и на Хрвате као на конститутиван народ - истиче Калужа.
Консензус и договор три народа и два ентитета једини су начин за одрживу БиХ. Политиколог Војислав Савић сматра да политичко Сарајево свјесно избјегава дијалог са Републиком Српском и њеним званичницима, што дугорочно гледано ништа добро Босни и Херцеговини не може донијети.
- Све кључне ствари у једном може се рећи конструктивном приступу су наведене у овом говору и то је веома битно. Мислим да је то, судећи и по изјавама других званичника који су били на обиљежавању 30 година од потписивања ДМС, судећи по њиховим изјавама да је то наишло на добру рецепцију а видимо да је то у потпуности поравнато и са оним говором што је држао замјеник државног секретара - додаје Савић.
Поручио је да Вашингтон јесте адреса с којом се може и треба разговарати, како би се одржао мир, али и успоставио дијалог за добробит свих у БиХ. Још само да Сарајево схвати да је прва адреса са којом о томе требају разговарати Бањалука.