latinica  ћирилица
27/05/2025 |  10:24 | Аутор: ТАНЈУГ

Бивша фабрика муниције Оскара Шиндлера постаје музеј Холокауста (ВИДЕО)

Бивша фабрика муниције њемачког бизнисмена Оскара Шиндлера у Брненецу у источној Чешкој званично је постала сјећања на Холокауст, познато као Музеј преживјелих.
Музеј преживјелих у Шиндлеровој фабрици (Фото: EPA-EFE/MARTIN DIVISEK) -
Музеј преживјелих у Шиндлеровој фабрици (Фото: EPA-EFE/MARTIN DIVISEK)

Музеј је отворен почетком мјесеца, а у току године биће отворен само у посебним приликама, док ће улаз јавности бити доступан крајем године.

Двије изложбе су већ завршене, укључујући изложбу ''Почевши од нуле", која представља радове стваралаца њемачке умјетничке школе Баухаус настале током Другог свјетског рата.

Посјетиоци могу да виде оригиналне текстиле, графичке листове и керамику, од којих је већина раније била изложена у вили Тугендхат у Брну.

Друга изложба приказује живот у концентрационим логорима и судбину неких преживјелих Холокауста кроз фотографије, разне документе и предмете из свакодневног живота, попут кофера, мотоцикла, бицикла, прибора за јело и посуђа, преноси чешка агенција ЦТК.

Фабрика Брненец је првобитно била фабрика папира, коју је тадашњи власник, Јихак Лев-Бер, постепено трансформисао у фабрику текстила, али ју је изгубио након успона нацизма.

Шиндлер ју је 1943. године претворио у фабрику муниције, коју је користио као параван за пружање помоћи прогоњеним Јеврејима.

Током Холокауста, Шиндлер и његова супруга спасили су више од 1.200 пољских Јевреја.