

Запошљавање страних радника у Српској све чешћа појава (ВИДЕО)

Недостатак домаће радне снаге у одређеним секторима, посебно у грађевинству, туризму и угоститељству, отвара врата радницима из иностранства - најчешће из Турске, Бангладеша, Непала и Индије.
Према подацима Агенције за рад и запошљавање БиХ, у 2024. година изало је више од 5. 500 радних дозвола за стране држављане, од тога у Српској 2. 000, што је пораст од готово 30 одсто у односу на претходну годину.
Предсједник Уније послодаваца Српске Зоран Шкребић је пред почетак пословне едукације "Радно ангажовање странаца - како ефикасно провести процедуре" у организацији Уније послодаваца Републике Српске, рекао да се тренутно тражи до 5.000 страних радника.
- У наредних 10 година потреба за страним радницима у Репубици Српској ће расти близу 40.000, а у читавој БиХ око 100.000 - рекао је Шкребић.
Шкребић се осврнуо на Бањалуку, гдје како је рекао, евидентно недостаје много грађевинских радника, док је у неким другим регијама то сасвим другачије.
- Државе из које долазе радници су углавном државе са нижим стандардом од Републике Српске и БиХ, то су углавном Индија, Бангладеш и Непал, а како ће се то кретати у будућности то ћемо још да видимо - навео је Шкребић.
Помоћник директора Завода за запошљавање Републике Српске Свјетлана Пржуљ рекла је да је основна функција Завода посредовање у запошљавању лица која су на евиденцији домаће радне снаге са послодавцима.
Она је навела да изадају радне дозволе ако су испуњене све законске претпоставке, а то је да у евиденцијама Завода нема радне снаге коју траже послодавце, затим да странац има одговарајуће знање и вјештине које тражи послодавац, као и да је послодавац легалан.
Начелник Сектора за оперативну подршку у Служби за послове са странцима Раде Ковач навео је да је током 2024. године забиљежено око 1.300 злуопотреба по питању радних миграција тако што су злоупотријебили закон о миграцијама да дођу законито а онда незаконито оду у земље ЕУ, те да у том контексту послодавци сносе највеће одговорности и обавезе.