

Кошарац: Добри односи Додика и Ђинпинга основа за развијање трговинских и економских веза

Кошарац је изразио захвалност Кини за разумијевање политичких прилика у БиХ и врло јасан ставу њиховог амбасадора при УН када је у питању нелегитимност Кристијана Шмита.
Говорећи о посјети Кини, Кошарац је новинарима рекао да је на састанцима са званичницима ове земље разговарао не само о политичкој ситуацији у БиХ и врло штетним потезима нелегитимног Кристијана Шмита, већ и о томе како унаприједити трговинске и економске везе двије земље.
- Кина је спремна и отворена и вјерујем да ћемо у БиХ имати ту врсту отворености свих политичких фактора који треба да одлучују на нивоу БиХ да направимо тај искорак - додао је Кошарац.
Кошарац је напоменуо да је пут ка ЕУ једносмјерна улица, да она има одређене потешкоће и проблеме, те да би мудра политика БиХ била показивање отворености према Кини, као што је то урадила Србија.
- Србија има уговор о слободној трговини са Кином и видимо да постоје основни елементи јачања економије Србије по том основу, па зашто и ми то не бисмо урадили? Мој апел је био зато да отворено разговарамо о томе, а поред тога говоримо и о уговорима са другим земљама као што су Саудијска Арабија, Уједињени Арапски Емирати и неке друге - рекао је Кошарац који је и министар спољне трговине и економских односа у Савјету министара.
Он је додао и да српски члан Предсједништва Жељка Цвијановић водећи спољну политику БиХ афирмише такав заокрет, не одустајући од европских принципа и трендова.
Према његовим ријечима, 37 компанија из Кине је исказало интересовање за улагање у област енергетике, туризма, здравства и нових технологија, наводећи да се на Равној планини заговара изградња скијашке дворане гдје би се могло скијати свих 365 дана у години, а чија вриједност је око 30 милиона евра.
- Неколико општина из Републике Српске се братимило са градовима у Кини и то показује спремност локалних заједница да развијају економије, као и да заговарају формирање слободних зона са кинеским компанијама које су спремне да дођу и инвестирају - нагласио је Кошарац.
Министар је истакао да Република Српска има најповољнију пореску политику, гдје је порез на добит десет одсто, док исплата дивиденди није опорезована.
- То говори о стимулативним пореским политикама Републике Српске и то компаније из Кине препознају и вјерујем да ћемо имати конкретне пословне аранжмане - закључио је Кошарац.
ДИО ПРАВНОГ ТИМА ЋЕ НАСТАВИТИ СВОЈ ДИО ПОСЛА У ОКВИРУ ЕКСПЕРТСКОГ
Замјеник предсједавајућег Савјета министара Сташа Кошарац изјавио је данас да ће дио Правног тима који је израдио Стратегију правног дјеловања институција БиХ по питању Трговске горе сада бити дио Експертског тима који ће наставити свој дио посла у складу са програмом који су усвојили Експертски и правни тим, као и Савјет министара.
- С обзиром да је правни тим за Трговску гору конституисан да дефинише правну стратегију дјеловања институција БиХ и да имамо усвојену Стратегију дјеловања институција БиХ по питању Трговске горе нема потребе да имамо правни тим са укупно шест чланова - рекао је Кошарац и додао да је у међувремену потписан и уговор са француском адвокатском канцеларијом за помоћ по овом питању.
Говорећи о данашњој сједници Савјета министара, Кошарац је новинарима на Јахорини рекао да ће она бити редовна сједница, на којој ће бити министри из Републике Српске.
Он је поновио да све оно што је договорено и што има позитивно мишљење институција Републике Српске може да иде на сједнице Савјета министара.