

Кошарац: Биће настављена подршка руралним заједницама

Кошарац је рекао да је овај пројекат реализован успјешно, а да ће подршка руралним заједницама бити настављена.
- АНЦ пројекат је реализован у 11 општина Републике Српске, Федерације БиХ ФБиХ и Брчко дистрикта, а након његове успјешне реализације, подршка руралним заједницама биће настављена кроз нови "ПроБио" пројекат, који се односи на промовисање локалне биоразноликости кроз иновативне акције на природној основи у пољопривредно-прехрамбеном сектору - изјавио је Кошарац новинарима на Јахорини.
Кошарац је додао да пројекте АНЦ и "ПроБио БиХ" Министарство спољне трговине и економских односа у Савјету министара реализује у сарадњи са Агромедитеранским институтом из Барија, а уз подршку Министарства спољних послова и међународне сарадње Италије и Италијанске агенције за развојну сарадњу.
Према његовим ријечима, пројекат "ПроБио БиХ" биће спроведен у 20 локалних заједница у Републици Српској, ФБиХ и Брчко дистрикту, укупне вриједности 2,6 милиона евра, и биће оријентисан на оне културе које су специфичне за те локалне заједнице како би унаприједили ту врсту производње и радили на руралном развоју.
Кошарац је рекао да постоје и друге локалне заједнице које исказују интересовање да се укључе у пројекте у пољопривреди заједно са структурама Републике Српске и ФБиХ, чија је уставна надлежност, између осталог, и да спроводе одређене пројекте.
- На заједничком нивоу радићемо сви и убудуће како бисмо дефинисали оквирну стратегију развоја пољопривреде и руралних подручја, која чине синтезу стратегија Републике Српске, ФБиХ и Брчког. БиХ има видљиве потенцијале и шансе за будући развој и у области агротуризма, руралног туризма - истакао је Кошарац, који је и замјеник предсједавајуће Савјета министара.
Кошарац је поручио да ће Министарство спољне трговине и економских односа у Савјету министара бити у контакту са међународним финансијским и другим организацијама из тог сектора и допринијети да се обезбиједе средства за спровођење пројеката из области руралног развоја и његове одрживости.
Директор Италијанске агенције за развојну сарадњу из Тиране Стефанија Вицакаро каже да јој је драго што је присуствовала завршној конференцији о пројекту АНЦ БиХ, јер је ова агенција заслужна за све пројекте на Балкану.
- Укључени смо у 14 пројеката који се тичу животне средине, превенције катастрофа, културе, развоја пољопривреде. Што се тиче пројеката руралног развоја, који су од изузетне важности, тренутно имамо четири таква пројекта у БиХ - рекла је Вицакарова.
Она је напоменула да је данас одржана завршна конференција за пројекат АНЦ БиХ са 80 учесника и почетак реализације пројекта промовисања локалне биоразноликости иновативним акцијама на природној основи у пољопривредно-прехрамбеном сектору у БиХ "ПроБио БиХ".
Вицакарова је рекла да је њима важно да буду уз цијели развојни процес ових пројеката и зато је битно у њих укључити и локалне заједнице, а не само владајуће структуре.
Фабрицио Контенто, представник Медитеранског агрономског института из Барија, који је и реализатор пројекта, рекао је да ова међународна организација дјелује у цијелом свијету, а оквир њеног дјеловања су пројекти из области руралног и одрживог развоја, пољопривреде, економичности воде и дигитализације.
Он је навео да су још 2018. године у БиХ спровели неке пројекте јер слушају потребе локалних заједница у Републици Српској и ФБиХ тако да ће наставити да им пружају подршку.
Контенто је напоменуо да су у оквиру АНЦ БиХ подржали 11 општина у БиХ и радили на развоју стратегије руралног развоја, док ће током пројекта "ПроБио БиХ" циљати на валоризацију биодиверзитета у свим укљученим општинама, али и неким новим општина.
- Постоји много изазова, али се све превазилази дијалогом и људским односом - истакао је он.
АНЦ БиХ је финансирало Министарство иностраних послова и међународне сарадње Италије путем Италијанске агенције за развојну сарадњу, а спровео га је Медитерански агрономски институт у Барију у сарадњи са Министарством спољне трговине и економских односа у Савјету министара и релевантним институцијама на свим нивоима у БиХ.
Пројекат је спровођен у Берковићима, Братунцу, Доњем Жабару, Гламочу, Рудом, Бужиму, Горажду, Фојници, Купресу, Посушју и Брчко дистрикту, а осим инвестиција у инфраструктуру и опрему урађена је и свеобухватна социоекономска анализа 109 општина у БиХ, те обучена 62 стручњака у Италији.