

Бањац: Срамно је ићи у стране амбасаде по мишљење

- Унутрашње ствари у Српској, као и у БиХ, требају да се уређују на основу спроведених избора и договора унутрашњих фактора. Док год не постоји договор унутрашњих фактора, неће бити ни стабилности на овим просторима, а нарушавају се дејтонски и уставни принципи - рекао је Бањац коментаришући најављено присуство представника опозиције на састанку у ОХР-у.
Он је, уз констатацију да демократија значи одлучивање народа, навео да политичке партије које су у Српској добиле подршку народа чине коалицију и власт у Републици Српској.
- Када не желите да разговарате са неким кога је изабрао народ, то значи да се не жели разговарати са народом и грађанима Српске. То значи не само рушење основних принципа демократије, него, рекао бих, да то представља и једну врсту диктатуре да ће се одредити са киме ће се разговарати и ко ће бити представници Срба, односно Републике Српске, што је неприхватљиво - рекао је Бањац.
Он је нагласио да се одлуке доносе у органима Републике Српске, као и у заједничким органима, и то на основу подршке коју су на изборима грађани дали политичким субјектим.
Бањац је напоменуо да је логично да постави питање да ли треба да постоји земља која не одлучује у оквирима својих органа, него то раде неки странци.
У Сарајеву је за данас заказан састанак Управног одбора Савјета за спровођење мира са представницима партија "тројке" из Федерације БиХ, опозиције из Републике српске и ХДЗ-а БиХ.