

Ниже накнаде за кашњење летова

Договор чланица ЕУ треба да буде размотрен у Европском парламенту и могао би да буде предмет даљих измјена прије могућег усвајања.
Путници тренутно могу да траже до 600 евра за кашњење дуже од три сата, према правилу које је усвојено прије више од 20 година. Авио-компаније се редовно жале на прекомјерно финансијско оптерећење, које је Европска комисија процијенила на 8.1 милијарду евра годишње.
Износ нових надокнада
У замјену за увођење виших прагова за исплату надокнаде, авио-компаније ће морати да поједноставе компликован и често нејасан процес захтијевања надокнаде, јер су многе компаније до сада отежавале подношење захтјева за новчану надокнаду, а олакшавале додјелу својих ваучера.
Такође, појачавају се права путника са инвалидитетом. Остала правила о надокнадама остају непромијењена, нарочито она која се односе на "ванредне околности", на основу којих се одређује да ли компанија уопште мора да исплати било какву надокнаду.
Надокнада се не исплаћује ако је кашњење или отказивање лета изазвано "ванредним околностима", иако овај термин није прецизно дефинисан, обично се односи на ситуације попут екстремних временских услова, политичке нестабилности, безбједносних пријетњи или проблема са контролом летења. Штрајкови се, у већини случајева, не сматрају ванредним околностима, као ни редовни технички кварови или недостатак особља.
Правила се односе на авио-компаније регистроване у ЕУ, попут Рајанера, који је регистрован у Ирској, или на летове који полазе из земаља ЕУ или Шенген зоне. Након Брегзита, ова правила више не важе за Уједињено Краљевство, али их је британска влада углавном прекопирала у своје законодавство. Такође остају непромијењена правила у вези са отказивањима летова и обавезама авио-компанија да обезбједе храну, смјештај и алтернативни превоз путницима чији су летови отказани или одложени.
У пракси се ова правила често лоше спроводе, путницима се често каже да сами пронађу смјештај или алтернативни превоз и да накнадно поднесу захтијев за надокнаду. Ипак, авио-компаније рутински обезбјеђују освјежење, најчешће у облику ваучера за храну, путницима чији су летови одложени, преноси "24Седам".