latinica  ћирилица
10/06/2025 |  23:00 ⇒ 11/06/2025 | 07:08 | Аутор: СРНА

Могуће увођење полицијског часа у Лос Анђелесу

Градоначелница Лос Анђелеса Карен Бас изјавила је да градске власти разматрају полицијски час ако поново избију насилни протести.
Нереди у Лос Анђелесу (Фото: EPA-EFE/ALLISON DINNER) -
Нереди у Лос Анђелесу (Фото: EPA-EFE/ALLISON DINNER)

- Морамо да спроводимо закон. Наставићу да се залажем код савезних власти. Морамо рећи да је ово неприхватљиво и да, ако се упустите у овакво понашање, бићете кривично гоњени - рекла је Басова, додајући да власти сада "разматрају могућност увођења полицијског часа".

Градоначелница је рекла да је јутрос кратко разговарала са шефом полиције о полицијском часу, додајући да Лос Анђелес такође "разматра друге агресивне одговоре које може имати у случају да насиље поново избије".

- Дакле, састаћемо се данас у вези са тим, и то је врста агресивне тактике на коју сам мислила - рекла је Басова и истакла да су ови разговори прелиминарни.

Рација коју је спровела Америчка служба за имиграцију и царине /ИЦЕ/ ради идентификације илегалних имиграната у центру Лос Анђелеса 7. јуна ескалирала је у сукобе са демонстрантима.

Истог дана, гувернер Калифорније Гевин Њусом запријетио је да би држава могла да одбије да плаћа савезне порезе као одговор на могуће велико смањење федералног финансирања од стране администрације предсједника Доналда Трампа. Сљедећег дана, Бијела кућа је објавила распоређивање 2.000 припадника Националне гарде у том граду.

Као одговор на распоређивање трупа, Њусом је званично затражио поништење одлуке, оптужујући Бијелу кућу да је изазвала нереде и тврдећи да државне и градске власти нису имале никаквих проблема док предсједник није интервенисао.

Према ријечима Басове, више од 100 људи је ухапшено током протеста који су трајали током ноћи са понедељка на уторак.

Раније данас, гувернер Тексаса Грег Абот рекао је да је десетак демонстраната ухапшено у нередима у Остину, у Тексасу.