latinica  ћирилица
11/06/2025 |  16:19 ⇒ 16:19 | Аутор: СРНА

Шкипина: O европском путу БиХ не може да говори колонизатор и диктатор

Довођење њемачког држављанина Кристијана Шмита у било какав контекст са европским путем БиХ је понижавање и БиХ и њених народа, јер је та особа срушила све принципе на којима почивају слободна и демократска друштва, изјавио је посланик у Народној скупштини Републике Српске Дамјан Шкипина.
Дамјан Шкипина - Фото: ZIPAPHOTO/Borislav Zdrinja
Дамјан ШкипинаФото: ZIPAPHOTO/Borislav Zdrinja

- Говорити о слободи вођења политика које је народ бирао, о слободи да бирамо своје представнике и да поштујемо законе земље који су донесени у институцијама, док је са друге стране све то погажено једном шкработином коју је подметнуо Шмит као закон је крајње сулудо и лицемјерно - истакао је Шкипина.

Реагујући на састанак Шмита са високим представником ЕУ за спољне послове Кајом Калас у Бриселу, Шкипина је оцијенио смијешним и упитао шта има њемачки држављанин да прича о ервопском путу БиХ.

- Све и да јесте високи представник, а није, европског пута БиХ нема све док је она под управом колонизатора и диктатора у лику Шмита. А друга ствар, европски званичници о европском путу БиХ могу говорити само са политичким представницима народа те земље, а са лажним Шмитом. Он у БиХ не представља никога, осим самог себе и још за то прима огромна новчана средстава, уживајући разне привилегије - истакао је Шкипина.

Он је навео да једино шта је Шмит урадио у БиХ јесте да је изазвао политички и уставни хаос, те нарушио односе као нико од 1995. године.

- Шмит је БиХ увео у највећу уставну и политичку кризу, ударио на њене институције, предузео улогу законодавне власти и тај човјек још себи даје за право да разговара у Брислу у име БиХ - констатовао је Шкипина.

Он је указао да Европа може бити фактор стабилности тако што ће бити објективна и досљедна у својим ставовима и коментарима, те захтијевати од Бошњака да испуне своје обавезе, да престану с блокадама, да прихвате дијалог јер БиХ није њихово власништво, па да сви остали испаштају због њихове централистичке, односно унитаристичке политике.

- Када се све те ствари посложе, а потребно је не сутра, већ јуче, онда треба ићи на затварање ОХР-а, а не продужавати даљу агонију у БиХ. У новембру ће бити 30 година од потписивања Дејтонског споразума, а муслимани и даље сањају унитарну БиХ, сију мржњу, провоцирају, лажу, клевећу... И шта имамо на крају - Република Српска се развија, функционише, гради, а у Сарајеву, нажалост, мишеви коло воде, у правом смислу те ријечи - истакао је Шкипина.

Он је поручио да је све то неспојиво са европским путем, као што је неспојиво да колонизатор и диктатор говори у име БиХ у Бриселу.

- Окренимо се себи, имамо од народа изабране представнике, изборне побједнике и градимо свој пут без Нијемаца, Британаца и иних који би да БиХ која је деценијама на кољенима доведу до самог дна. Републику Српску неће и не могу. Будућност БиХ је већ упитна - поручио је Шкипина.