latinica  ћирилица
30/06/2025 |  15:18 ⇒ 17:30 | Аутор: РТРС

Посљедње свједочанство мајке Rанке Вучетић о трагичној судбини сина (ФОТО)

Меморијални центар Републике Српске 4. јуна 2025. године забиљежио је посљедње свједочење Ранке Вучетић, која је говорила о трагичној судбини свог сина, Небојше Вучетића, који је погинуо 18. јула 1993. године у Трнову, као један од бројних младића који су у Одбрамбено-отаџбинском рату дали своје животе за слободу српског народа.
Ранка Вучетић - Фото: Уступљена фотографија
Ранка ВучетићФото: Уступљена фотографија

Судбина је хтјела да Ранка своје сјећање о свједочанству остави само двадесетак дана прије него што је и сама преминула у 83. години живота, 25. јуна ове године.

Између осталог, Ранка Вучетић је у свом свједочанству навела да је до избијања рата живјела у Хрватској, гдје је, с порастом националних тензија и нарушавањем међунационалних односа, постепено постајала изложена узнемиравању, пријетњама и све тежој безбједносној ситуацији. У тим околностима, млади Небојша је био присиљен да први напусти Хрватску, пошто је постојала реална опасност да буде насилно регрутован у редове Хрватске војске. Свој спас је потражио у Републици Српској, гдје се прикључио Војсци Републике Српске.

Породица Вучетић (Уступљена фотографија )

Након његове погибије, остатак породице је такође напустио Хрватску и прешао у Бањалуку, гдје је Небојша сахрањен, а гдје је и Ранка провела посљедње године свог живота.

Породица Вучетић (Фото: РТРС)

- Позивамо све породице које су у Одбрамбено-отаџбинском рату изгубиле своје најмилије, било као борце, или цивиле, да се обрате Меморијалном центру Републике Српске путем имејл адресе komunikacije@mcrs.vladars.rs . Ваше приче, успомене и сјећања чине темељ колективног памћења, доприносе историјској истини и служе као вјечни подсјетник на жртву коју је српски народ поднио за свој опстанак и слободу - саопштио је Меморијални центар Републике Српске.