

Контрадикторности у вези са смрћу српске повратнице Јеле Пејић на Озрену (ВИДЕО)

И није то први случај смрти српских повратника у тузланском кантону. На сличан начин прије двије године убијена је 90-огодишња старица у селу Тумаре код Лукавца.
Смрт Јеле Пејић наступила је усљед прелома врата, што је посљедица пада, навели су из Тужилаштва Тузланског кантона у одговору на наш упит. Имају и образложење зашто је тијело старице пронађено потпуно наго.
Нити један материјални доказ прикупљен на мјесту догађаја не упућује и не индицира да је смрт наступила као посљедица дјеловања друге особе, односно не ради се о убиству. Оштећена је старија особа, чије тијело јесте пронађено наго, али у оваквом здравственом стању честе реакције људи су напади панике, а постоји и могућност утицаја екстремних временских услова и врућине.
На званични налаз вјештака породица Јеле Пејић још чека. Сазнања, кажу, имају искључиво од медија. Унук Горан који је затекао тијело старице пред камере не жели док, како каже, не добије званичне информације. Потврђује да је баку затекао без одјеће, само с марамом на глави, на дрвима испред куће. И то му је довољан разлог за сумњу да није ријеч о несрећном случају, како и наводе у Тужилаштву, али и у федералном министарству расељених особа и избјеглица.
- Чини се да је врло је извјесно да се ради о несрећном случају, дакле смрт која је настала као плод несрећног догађаја. Наравно, жао ми је што се десио смртни случај, исказујем саучешће породици, али с друге стране, хвала Богу па се није радило о неком инциденту, што не би било добро ни за БиХ ни за било кога - рекао је Нерин Диздар, федерални министар расељених особа и избјеглица.
У званичне налазе вјештака сумњају и у Одбору за заштиту права Срба у Федерацији. Кажу, превише је контрадикторности.
- Жена се прво обнажила, затим да је имала срчани удар обнажена и пала на дрва обнажена. Стварно немогуће неко образложење. Треба подсјетити да су се јуче на Озрену нашли сви федерални министри, начелник општине Лукавац, дошли су сви горе тужиоци, полицијски службеници, сви су се скупили на једном мјесту у року од два сата, зато што су знали шта се десило, убиство се десило - истиче Ђорђе Радановић, предсједник Одбора за заштиту права Срба у ФБиХ.
Ово није први случај напада на српске повратнике на овом подручју. У априлу 2023. године у селу Дубница поред Калесије убијен је Радивоје Стојановић. Исте године у селу Тумаре поред Озрена убијена је Јованка Ђурић. Случај скоро преписан из села Пањик. 90-годишња старица живјела је сама а надлежни су прво рекли да је несрећан случај да би се касније утврдило да је убиство, за шта је у првостепеном поступку осуђен Самел Ћатић. У истом селу је прије двије године неколико пута нападнута и Радмила Симић.
Више од 70 напада на српске повратнике у овој години забиљежено је на подручју Федерације, кажу у Одбору за заштиту права Срба. Већина остане неистражена и без откривених починилаца.
- Порука Србима је да не долазе, да не обнављају ни куће, ни да посјећују гробља. Нити да долазе икако. Нама једина порука из свега тога јесте да је Република Српска једино сигурно мјесто за Србе - закључио је Радановић.
И не чуде пуста, готово празна села, некада настањена већински српским становништвом. Оно мало повратника принуђено је да напушта своје куће из страха од учесталих напада. У селима су остала само гробља. Од хиљаду и двије стотине у Федерацији оштећено их је хиљаду.