latinica  ћирилица
30/06/2025 |  20:44 ⇒ 20:44 | Аутор: СРНА

Битка за "Коридор живота" - ствар српског националног поноса

Операција пробоја коридора кроз Посавину је ствар српског националног поноса и нешто што је трајна вриједност о којој се стално мора говорити, рекао је Остоја Барашин, рецензент књиге Марка Аћића "Операција Коридор 92: свједочење хероја".
Бањалука - промоција књиге "Операција Коридор 92: свједочење хероја" - Фото: СРНА
Бањалука - промоција књиге "Операција Коридор 92: свједочење хероја"Фото: СРНА

Барашин је, уочи промоције ове књиге у Бањалуци, навео да се о операцији "Коридор" много прича, али никада није довољно испричано, нити ће бити.

Он је рекао новинарима да је значајно то што се овом темом бави млад аутор који није био учесник тих догађаја и који их посматра са временске дистанце на основу онога што је спознао и сазнао истражујући овај проблем.

- Ова операција и догађаји из Одбрамбено-отаџбинског рата неће бити заборављени јер све док се млади људи тиме баве, гаранција је да ће то бити вјечна и стална тема - рекао је Барашин.

Вршилац дужности директора Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Виктор Нуждић истакао је да књига "Операција Коридор 92 - свједочење хероја" говори о херојству Војске Републике Српске која је пробила коридор у народу оправдано назван коридор живота.

Он је рекао новинарима да је ријеч о публикацији у склопу едиције "Путевима слободе" Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица.

- Књига је настала као резултат вишегодишњих истраживања Центра, односно прикупљања документације и архивске грађе коју је Аћић преточио у изузетно квалитетну књигу која ће бити трајан монумент ономе што се дешавало у јуну 1992. године па све до 6. октобра када је коначно завршена операција "Коридор" - рекао је Нуждић.

Он је нагласио да један од најзначајнијих дијелова ове књиге представљају свједочанства преживјелих учесника битке за коридор.

- Наше је да документујемо, да оставимо трајни траг шта се дешавало, да говоримо о страдању, херојству и схватимо колики је уопште био значај коридора живота. Он је био једини пут који је у тим тешким временима спајао - прво два дијела Републике Српске, па онда Српску са матицом Србијом и спријечио да се понови оно што се десило четрдесетих година прошлог вијека, а то је геноцид над Србима у Независној Држави Хрватској - истакао је Нуждић.

Аћић је рекао новинарима да је књига специфична зато што ју је писао правник.

Он је истакао да књига обухвата историјске чињенице, те да је нагласак стављен на припаднике Војске Републике Српске, Војске Републике Српске Крајине, милиције Републике Српске Крајине и осталих јединица које су учествовале у операцији "Коридор".

- У уводу књиге и на почетку говори се о стању у којем се нашла Српска аутономна област Крајина непосредно пред почетак операције "Коридор" када се десила прва несташица лијекова, када су људи почели да умиру и када су, нажалост, доживјели трагичну судбину 12 бањалучких беба - рекао је Аћић.

Он је истакао да се тај догађај узима као повод за све оно што ће се касније десити и ситуацију у којој се нашао српски народ у Републици Српској и Републици Српској Крајини.

- Истражујући обимну грађу Репубчичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица у овој књизи се на једном мјесту могу наћи имена свих погинулих припадника Војске Републике Српске, милиције Републике Српске Крајине и других јединица које су учествовале у операцији "Коридор", што сматрам посебно значајним документом и за будућа истраживања и за покољења која ће сазнати како и зашто је српски народ те 1992. године морао да крене у ову одлучну акцију - закључио је Аћић.

Рецензент књиге Милорад Којић каже да писање публикација о значајним биткама Војске Републике Српске и о страдању српског народа даје значај историјском контексту оног што се дешавало и чија употребна вриједност данас неће бити толиико важна колико ће можда бити важна у наредних 10, 20 или 30 година.

"Веома је значајно што се аутор опредијелио да свједочанства која која нису приказана у филму `Пробој коридора`, који су радили Републички центар и Радио-телевизија Србије, буду преточена у књигу", рекао је Којић.

Он је истакао да се увијек мора имати на уму да је Република Српска настала на жртви и одрицању људи да би се данас слободно могло причати о овим историјским темама.