

Јанковић: Улагање у путну инфраструктуру доноси већи развој

- Дакле, боље је да не губимо вријеме у превозу од два, три сата ако можемо да изгубимо пола сата. Реално, број возила се свугдје, па и у Републици Српској, из године у годину повећава. Повећано је у том смислу саобраћајно оптерећење и убрзано пропадање путева. Дакле, морамо да и на то дамо одговор и радимо са неким новим и модерним материјалима у изградњи путева - рекао је Јанковић у интервјуу Срни.
ПОТРЕБНА ВЕЋА УЛАГАЊА У ОДРЖАВАЊЕ ИНФРАСТРУКТУРЕ
Он је напоменуо да "Путеви" са новцем којим располажу одржавају саобраћајнице на задовољавајућем нивоу, те је изразио наду да ће важност већих улагања на том плану препознати надлежни органи власти.
- Будимо реални, у региону, односно у БиХ, најмање је издвајање у путну инфраструктуру из различитих видова финансирања - рекао је Јанковић.
Он је рекао да "Путеви" перманентно улажу у повећање и унапређење безбједности саобраћаја на мрежи магистралних и регионалних путева од 4.250 километара, којом управљају.
- Кроз редовно одржавање, улажемо знатна средства у саобраћајну сигнализацију, одбојне ограде и остале елементе како би се повећала безбједност саобраћаја. Нажалост, саобраћајне несреће се дешавају, али то је најчешће до возача. У јако малом проценту стање пута утиче на саобраћајне незгоде, али свјесни смо да се и то дешава. Дакле, перманентно радимо да отклонимо те недостатке како бисмо имали што безбједније путеве - рекао је Јанковић.
Он је напоменуо да би предузеће "Путеви Републике Српске" у складу са укупном дужином мреже путева којом управљају, према европским прописима, требало да сваке године обнови најмање 10 одсто путева, или 425 километара, што кошта око 400 милиона КМ, док је буџет ове фирме за те намјене готово 10 пута мањи.
- Дакле, јако је тешко направити нешто за марку што кошта 10 КМ. Али, ми се трудимо да са расположивим средствима урадимо што бољи посао и понашамо се домаћински - нагласио је Јанковић.
РЕХАБИЛИТАЦИЈА БРЗЕ ЦЕСТЕ КЛАШНИЦЕ-ГРАДИШКА
Јанковић је рекао да ће и у овој години "Путеви" издвојити око 140 милиона КМ у редовно и инвестиционо одржавање, те у директне инвестиције у путну инфраструктуру.
- Битни пројекти на којим радимо јесу рехабилитација брзе цесте Клашнице –Градишка, а у току је и извођење радова на магистрали Србац-Дервента Шешлије, као и Вршани-Бијељина. Убрзо би требало да се ради на путу Каракај-Зворник-Дивич - навео је Јанковић.
Он је напоменуо да су току радовина на путу Власеница-Хан Пијесак, као и на дионици Хан Пијесак-Соколац, чиме је романијски плато поптуно покривен.
- На тој регији радиће се и на оштећеним мостовима Устипрача и Тишћа - каже Јанковић.
ДО КРАЈА АВГУСТА УСПЈЕШАН ЗАВРШЕТАК ПРЕГОВОРА СА ЕБРД-ом О ФИНАНСИРАЊУ ДИОНИЦЕ ОД ДОЊИХ КЛИПОВА ДО МОСТА НА ТАРИ
Он је напоменуо да је на подручју Фоче у завршној фази првих 5,5 километара пута Фоча-Шћепан Поље, од Брода на Дрини до Доњих Копилова, те да је остало да се на том плану уради још један мост, за шта је обезбијеђен новац.
- Сам мост на Тари се у складу са споразумом Министарства транспорта и комуникација БиХ, Министарства саобраћаја Црне Горе и "Путева Републике Српске" финансира на три једнака дијела. Износ те инвестиције је 13,5 милиона КМ, а средства подједнако обезбјеђују наведене стране. Путеви су, заједно са Владом Републике Српске, задужени за дио приступне саобраћајнице, односно новог магистралног пута М18. Реално је рок за изградњу те дионице и моста 36 мјесеци, али вјерујем да ће се неке ствари у вези с тим урадити прије - нагласио је Јанковић.
Јанковић је навео да је процијењена вриједност преостале дионице од 12,6 километара од Доњих Копилова до моста на Тари између БиХ и Црне Горе 91 милион евра, те напоменуо да се о тој инвестицији преговора са Свјетском банком и Европском банком за обнову и развој /ЕБРД/.
- Са Свјетском банком смо завршили преговоре и потписали завршни споразум, али преговори са ЕБРД-ом ће трајати до краја августа и очекујемо да ћемо их успјешно завршити, чиме се стварају услови за обезбјеђење свих средстава и расписивање тендера за извођење радова. Ријеч је о геолошки сложеном терену и комплексној дионици са пуно мостова. Онима који сматрају да је то раније требало урадити, треба рећи да вриједност инвестиције премашује укупни буџет "Путева", који не могу да уложе у само један пут на једном мјесту, већ морају да воде рачуна о путевима у читавој Српској - нагласио је Јанковић и изразио наду да би читав пут Фоча-Шћепан Поље, укључјући мост на Тари, могли бити завршени у задатим роковима.
УСКОРО ТЕНДЕР ЗА МОСТ "ТАТИНАЦ" У КАЛИНОВИКУ
Он је најавио и да ће ускоро бити раписан и тендер за мост "Татинац" у Калиновику, дужине 44 метра, те је истакао да се у Требињу интензивно ради источна заобилазница.
Јанковић је нвео да су, између осталог, потпуно санирана клизишта која су се појавила у протеклих два мјесеца на путу Подградци-Марковица и Козарац-Мраковица, а дјелимично на дионици Карановац-Кнежево.
- Имали смо проблем и са клизиштем на превоју Чемерно, гдје у току завршетак санације - рекао је Јанковић.
Он је навео да не може рећи да је у потпуности задовољан пословањем "Путева" јер има ствари које се на том плану требају поправити.
- Стање се поправља и иде набоље. Предузеће је ликвидно и измирује све своје приспјеле законске обавезе, па што се тога тиче немамо финансијских проблема - истакао је Јанковић.