latinica  ћирилица
01/07/2025 |  12:31 ⇒ 19:56 | Аутор: РТРС

Додик: Српска није и неће бити центар за неуспјеле миграционе политике других држава (ВИДЕО)

Предсједник Републике Српске Милорад Додик је поручио пред народним посланицима Народне скупштине Републике Српске да је проблем мигрантске кризе ушао у једну нову фазу, те да Република Српска мора да реагује.
Милорад Додик - Фото: predsjednikrs.rs/Borislav Zdrinja
Милорад ДодикФото: predsjednikrs.rs/Borislav Zdrinja

- Имајући у виду искуство и процесе који се одвијају, као и значајан број миграната који пролазе овуда и иду ка Европској унији, дошли смо у један нови процес. Онда када је Меркелова, као канцелар Њемачке, позвала мигранте да дођу у ЕУ, били смо свједоци масовног егзодуса са Блиског истока, из Африке и других крајева - рекао је Додик.

Додаје да је током тог периода Република Српска је трпјела притисак миграната који су угрожавали безбједност.

- Становништво се осјећало несигурно. Нема састанка који одржавамо на терену а да се не указује на страх од миграната који се смјештају у напуштеним објектима. Постоје и докази о нападима на имовину и људе - поручује Додик.

Предсједник Српске је додао да је Република Српска брзо реаговала и тражила да се, у оквиру Српске, отворе центри који би били дистрибутивни и пролазни.

- Међутим, од нас се захтијевало да обезбиједимо центре за дужи боравак, као и неке облике запошљавања миграната. Касније су упућени и захтјеви да се њихова дјеца уписују у школе. То је за нас био аларм да се оснују пунктови и да се такав прилаз одбије - нагласио је Додик.

Поручује да се Влада континуирано бави проблемом миграната. Видљиво је да тај проблем траје, да није ријешен и да се појављује у новом облику који би могао угрозити опстанак народа на овим просторима.

- Препознајући опасност, сматрам да морамо дјеловати превентивно и одредити начин на који ће се Република Српска односити према овом питању у цијелој БиХ. Без обзира на националну и вјерску припадност, искуства која смо стекли током прве фазе боравка миграната – када су овдје боравили покушавајући да пређу границу и оду ка ЕУ – сада показују да улазимо у нову фазу. Она подразумијева да се правно и споразумно уреди питање њиховог боравка на овим просторима - рекао је Додик.

Народним посланицима је поручио да информације које им је доставио јасно показују да власти Српске раде одговоран посао.

- Република Српска јасно износи свој став о овим питањима. Немамо никакве националне нити друге претензије, али имамо право да уређујемо стање, односе и друге аспекте на сопственој територији. Питање миграција је надлежност Босне и Херцеговине, али имајући у виду да Српска мора да има свој став – и да смо ми фактор одлучивања на нивоу БиХ – нашао сам за сходно да ова тема буде на дневном реду Скупштине, како бисмо изразили превентивно свој став и јасно указали другима на опасност - нагласио је Додик.

Додаје да су власти Српске од почетка знали да мигрантска криза пријети да постане велика опасност.

- Не желим никога појединачно да истичем, али је чињеница да је Савјет министара раније донио тајну одлуку да се у Српској формирају три кампа – што говори о томе колико су се сами доносиоци бојали овог питања и колико нису уважавали Републику Српску - закључио је Додик.

Додик је истакао да Српска није и неће бити центар за неуспјеле миграционе политике других држава.

У тексту Приједлога декларације о одбацивању иницијатива Владе Велике Британије, ЕУ и њених држава чланица о успостављању центара за мигранте на територији БиХ и противљењу било каквом насилном насељавању миграната на простору Српске, наведено је да Народна скупштина одбацује све могуће акте, разговоре, планове или меморандуме који би без сагласности Српске увели БиХ у такве процесе.

- Народна скупштина Републике Српске посебно упозорава на опасност да овакви планови представљају континуитет настојања да се дугорочно измијени демографска структура на просторима Републике Српске, путем тихе исламизације и усмјеравања миграната искључиво на српска подручја, као што је показано у селу Липа у близини Бихаћа - истиче се у документу, који разматра парламент Српске.