

Кустурић: Опасност од пожара увијек постоји, али наши хеликоптери су спремни (ВИДЕО)

Директор Управе за ваздухопловство МУП-а Републике Српске, Бобан Кустурић, гостујући у Јутарњем програму је истакао да никада не можемо бити довољно спремни за пожаре.
- У овом тренутку наши момци изводе увјежбавање гашења пожара. Ми улажемо у сопствена средства, набављамо нове хеликоптере и ускоро ћемо имати три хеликоптера за гашење пожара. Прошла година је била критична – пожара је било не само на Тјентишту, већ и на другим локацијама. Избацили смо преко 860 тона воде на пожариште. Ради се о изузетно тешком терену. Пилоти хеликоптера знају шта значи летјети над кањоном Сутјеске. Седам дана смо гасили тај пожар и успјели спасити што се спасти могло - рекао је Кустурић.
Поручује да је тада током великих пожара на Тјентишту, политика из Сарајева одиграла "глупу улогу" јер су бранили прелет хеликоптера из Србије.
- У таквим ситуацијама се за границе не пита. То је био највећи пожар, а седам дана смо га гасили. Све се могло санирати за један дан, само да су нам дозволили прелет српских хеликоптера који су били спремни. Србија улаже у хеликоптере и лидер је у региону – имају најбоље летјелице и одлично обучене посаде. Из њима познатих разлога, министар одбране Хелез правио је проблем. Видјело се да не можемо сами угасити тај пожар. Знао сам да ће доћи до ескалације – вјетар, терен – све је указивало на то. Реаговали смо, молили, говорили да то није мјесто за политику. Да се реаговало на вријеме, могли смо све завршити истог дана. Јер ако се пожар рашири, много је теже дјеловати. Пожар се сјече у коријену – објаснио је Кустурић.
Када је у питању тренутна ситуација са пожарима, Кустурић напомиње да Јадранска обала већ гори, и да је све то веома близу нашим крајевима.
- Прошле године политика је тврдила да имамо довољно средстава, а онда је хеликоптер пао у Јабланичко језеро. Моје лично мишљење је да је један од главних разлога зашто се све овако дешава преголеми политички притисак. Нажалост, професионалци су дозволили да се тај притисак врши. Када дозволите да на пилоте утичу неспособни и нестручни људи попут Хелеза, онда се дешавају проблеми. Али хвала Богу, све се на крају завршило како треба - рекао је Кустурић.
Додао је да су у прошлости имали добру сарадњу и са другим државама:
- За вријеме поплава 2014. године, ја сам водио своју екипу и тада су нам у помоћ дошли хеликоптери из Хрватске и Словеније. Летјели смо са тим момцима, помогли су нам, имали су велике хеликоптере. Зато сам и прошле године говорио: немојте забрањивати Србији да помаже – то говори одговоран политичар. Србија је помагала и Федерацији и Републици Српској – и то потпуно бесплатно. Ове године су потписали уговор са Хрватском, за авион који плаћају око 600 хиљада евра. Добро, помоћи ће мало, али познајући херцеговачки терен, са хеликоптерима се може урадити много више - поручио је Кустурић.
Додаје да не разумије одлуке из Федерације БиХ, јер Србија је своју помоћ нудила бесплатно, али они су се ипак одлучили да плаћају другима.
- Ми смо изабрали други пут: улажемо у људе и технику. Набавићемо још један вишенамјенски хеликоптер и покушавамо да ојачамо капацитете како бисмо што боље заштитили становништво.
Осврнуо се и на медицинске евакуације које су приоритети Управе за ваздухопловство у Републици Српској.
- Сваке године број тих евакуација расте. Данас 80 одсто активности Управе односи се на медицинске евакуације, гашење пожара и сарадњу са Министарством унутрашњих послова. Хеликоптери нису примарни за гашење – ту су ватрогасци. Ми дјелујемо када терен постане неприступачан. Веома је важно развијати овај сегмент у сваком друштву. Хеликоптерске могућности су велике и значајне - нагласио је Кустурић.
Додаје да је од оснивања 2008. године, Хеликоптерски сервис постао респектабилна јединица са 12 пилота и значајном логистиком. Када су у питању медицинске евакуације, Кустурић наглашава да су оне бесплатне, те да су само током прошле године обавити укупно 83 евакуације.